Zakupy, planowanie, organizacja

Zakupy to codzienność praktycznie każdego człowieka. Jedni decydują się na duże, tygodniowe zakupy w wielkich centrach handlowych, inni wolą codziennie odwiedzać ulubione małe sklepiki i kupować na bieżąco. Każdy człowiek ma swój system kupowania i przygotowywania zakupionego jedzenia. I znowu, jedni gotują codziennie, czasem tylko z dnia na dzień planując co robić na obiad kolejnego dnia, a czasem podejmując decyzję o posiłku pod wpływem impulsu, każącego kupić w sklepie opakowanie krewetek czy paczkę kolorowego makaronu. Inni z kolei skrupulatnie planują swój tygodniowy, a zdarza się nawet, że miesięczny jadłospis, sporządzają listę potrzebnych produktów i kupują tylko co, to się na owej liście znajdzie, a następnie gotują skrupulatnie według planu. Są też tacy, którzy planowanie gotowania rozumieją jeszcze inaczej i gotują z góry na cały tydzień, zamrażając część potraw, dzięki czemu jedyne co muszą zrobić w tygodniu, to wyjąć zamrożoną porcję jedzenia i podgrzać. To ostatnie jest dobrym pomysłem zwłaszcza dla tych, którzy nie lubią spędzać w kuchni dużo czasu, ale nie stać ich na jedzenie na mieście. Naturalnie taki sposób robienia zakupów i przygotowywania posiłków wymaga nieco zastanowienia. I nie chodzi bynajmniej o zastanawianie się ile mleka daje krowa, czy ile soku otrzyma się z kilograma pomarańczy, ale ile tego mleka czy też soku w ciągu tygodnia się wypije, tak, aby kupić go dokładnie tyle ile potrzeba. Naturalnie można też zdecydować o połączeniu z sobą metody planowania zakupów i przygotowywania posiłków na zapas z metodą codziennych zakupów. Wystarczy przygotować w sobotę lub niedzielę obiady na cały tydzień i je zamrozić, a jednocześnie codziennie lub co drugi dzień kupować składniki potrzebne do przygotowania śniadania i kolacji. Wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie, kupując pieczywo, wędliny i warzywa codziennie, lub 2-3 razy w tygodniu, a duże zakupy robiąc raz na 2, czy nawet 3 tygodnie. Z pewnością jest to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas, a przy dobrej organizacji również pieniądze.
Organizacja jest bardzo ważna przy robieniu takich dużych zakupów, które mają starczyć na dłuższy czas, bo jeśli jednorazowo kupimy np. 3 opakowania rukoli, sugerując się jej promocyjną ceną, ale nie będziemy mieli pomysłu na jej przygotowanie, to po tygodniu może się okazać, że witający nas w lodówce nieprzyjemny zapach to właśnie tak okazyjnie kupiona rukola, która nadaje się już tylko do wyrzucenia do śmieci.
Oczywiście planowanie posiłków nie musi oznaczać rezygnacji ze spontaniczności, czy kupowania czegoś, co akurat jest w promocji. Przede wszystkim, przygotowując listę zakupów warto sprawdzić w internecie co akurat będzie w danym tygodniu w promocji w pobliskich sklepach i według tego zaplanować swój jadłospis. Nawet jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, to nadal można kupować to, co akurat jest w odwiedzanym sklepie w promocji. Wystarczy tylko pamiętać, aby skorygować zaplanowane posiłki tak, aby kupioną w promocji rzecz wykorzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here