Choć bieganie z pewnością służy poprawie odporności naszego organizmu, może się tak zdarzyć, że dopadnie nas przeziębienie. Jeśli już maksymalnie wciągnął nas ten sport, możemy zastanawiać się, czy będąc przeziębionym możemy podjąć trening. Często chęci są naprawdę ogromne. Czy jednak warto aż tak nadwyrężać nasz organizm?
Przeczytaj też: https://spragnienilata.pl/czy-mozna-bezpiecznie-biegac-gdy-jestes-przeziebionym/
Bieganie a przeziębienie – kiedy możemy sobie na to pozwolić?
Każdy z nas zna ten stan, kiedy zaczynamy kichać, kaszleć, mamy katar, boli nas głowa, jesteśmy rozbici i zmęczeni. Taki stan, jeśli nie towarzyszą mu inne objawy oraz wysoka gorączka, najczęściej trwa od 7 do 10 dni. Taka przerwa to dość duże wyzwanie dla biegacza, który najczęściej na treningi wychodzi codziennie lub co drugi dzień.
Jeśli te objawy są łagodne, a do tego ich leczenie wesprzemy domowymi sposobami, możemy podjąć trening. Zwłaszcza jeśli objawy przeziębienia lokalizują się powyżej szyi i nie dotyczą problemów w klatce piersiowej, jak kaszel i duszności. Warto jednak wziąć pod uwagę to, aby odpuścić treningi do ustania wszelkich objawów. Jeśli trudno nam to zaakceptować, warto zdać sobie sprawę z tego, że organizm zrelaksowany i wypoczęty szybciej się regeneruje i szybciej wraca do zdrowia. Jeśli odpuścimy trening na kilka dni, nie straci na tym ani nasza kondycja, ani wytrzymałość. A zregenerowani i wypoczęci szybko wrócimy do wypracowanych już osiągnięć.
Gdy zajdzie konieczność zrezygnowania z biegania
Jeśli nasz organizm zaatakowany został przez cięższe przeziębienie, przede wszystkim takie, które dotyka dróg oddechowych, należy bezwzględnie zrezygnować z treningu i poczekać z powrotem do biegania do zupełnego ustania wszelkich objawów. Wśród nich należy mieć na względzie gorączkę, a nawet stan podgorączkowy, ogólne rozbicie i zmęczenie, ucisk w klatce piersiowej, duszności, ostry kaszel, trudności z oddychaniem, problemy żołądkowe, wymioty, a także bóle mięśni i stawów.
Jeśli mimo takich objawów zdecydujesz się wyjść na trening, nie tylko przedłużysz okres rekonwalescencji i wracania do zdrowia, ale przede wszystkim możesz znacznie pogorszyć swój stan zdrowia, doprowadzając do zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc i innych ciężkich schorzeń. Ponadto ćwiczenia fizyczne podczas gorączki mogą doprowadzić do odwodnienia, a nawet utraty przytomności. Warto mieć to na uwadze i nie podejmować takiego ryzyka.
Zobacz też: http://www.latawcedmuchawce.pl/jak-biegac-w-chlodne-dni/