Rower

Jedną z najkorzystniejszych form aktywności fizycznej, uważana jest jazda na rowerze. Bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, kiedy jazda na rowerze może zaszkodzić kręgosłupowi. Kiedy podczas pedałowania pojawi się ból pleców, Warto zwrócić uwagę na Kilka istotnych szczegółów. Posiadają one kluczową rolę w przypadku, kiedy rower ma stać się formą rehabilitacji dla osoby cierpiącej na bóle pleców. Jak jeździć na rowerze, żeby nie szkodzić, a ulepszać swoje ciało? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/jazda-na-rowerze-pokochaj-ruch-na-swiezym-powietrzu/ 

Ból w kręgosłupie podczas jazdy na rowerze 

Jazda na rowerze wydaje się być doskonałą formą ruchu, która nie obciąża stawów oraz angażuje większość układu ruchu. Zarówno osoby borykające się z bólami kręgosłupa, jak i te, które chcą im zapobiec, powinny wprowadzić w życie kilka kluczowych zasad, które dotyczą prawidłowej jazdy na rowerze. Zalicza się do nich to, że: 

  • rower powinien być wyposażony w amortyzatory
  • siodełko powinno być odpowiednio miękkie
  • kierownica powinna posiadać rogi pochylone do przodu
  • plecy zawsze powinny pozostawać proste, nawet kiedy rowerzysta pochyla się do przodu
  • jazdę na rowerze należy poprzedzić rozgrzewką, zakończyć rozciąganiem 

Wybierz odpowiedni rower 

Typ roweru również odgrywa duże znaczenie w prawidłowej jeździe. Najlepszym wyborem wydaje się być rower miejski, który wymusza wygodną, ale wyprostowaną postawę. Plecy są proste, głowa dokładnie na przedłużeniu kręgosłupa. Najczęściej pracy pochylonej są pod kątem 20 lub 30 stopni, a mostek powinien mieć taką długość, żeby kąt między ramionami a tułowiem stanowił 60 – 90 stopni. 

Rower trekkingowy to rower z wygodną, zapewniającą komfort pozycją. Z racji tego, że jest duża odległość pomiędzy kierownicą, a siodełkiem, plecy są nieco bardziej pochylone. Idealne ustawienie kierowcy to takie, które pozwala uzyskać kąt 90 stopni między ramionami, a tułowiem. 

Rower MTB może na pierwszy rzut oka nie wydawać się najwygodniejszy, jednak nawet na nim można jeździć bez zbędnego przeciążenia kręgosłupa. Rower ten zmusza pozycję znacznie wychylono do przodu, jednak podniesienie obciążenia na ręce znacznie obniża kręgosłup. 

Zobacz też: http://www.latawcedmuchawce.pl/cwiczenia-rozciagajace-komu-sa-potrzebne/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here