Prezent w kopercie dla młodej pary

Gdy zostajemy zaproszeni na wesele, często zastanawiamy się nad prezentem dla państwa młodych. Powszechnie akceptowanym rozwiązaniem jest wręczenie prezentu w formie gotówki w kopercie. Często na zaproszeniu ślubnym znajdziemy adnotację, że prezenty w kopercie są wskazane, jednak nawet jeśli jej brakuje, śmiało możemy sami wybrać to rozwiązanie.

W głowie pojawia nam się wtedy pytanie: ile do koperty na wesele? Niestety nie ma na nie prostej odpowiedzi. Na kwotę wpływ ma to, jakie relacje łączą nas z młodą parą oraz w jakim standardzie jest organizowane przyjęcie. Zwykle oczekuje się, aby prezent przynajmniej pokrył koszt pobytu na przyjęciu weselnym. Jeśli przyjęcie nie jest przesadnie wyszukane, a my jesteśmy po prostu znajomymi lub dalszą rodziną, można założyć że 200-300 zł za osobę będzie kwotą wystarczającą. Jeśli jednak w cenie przyjęcia mamy nocleg w hotelu, wypada dołożyć do tej kwoty kolejne 100-150 zł za osobę – pamiętajmy, że para młoda musiała za ten pokój dodatkowo zapłacić. Niektóre pary organizują wyszukane wesela w ekskluzywnych miejscach i z wieloma dodatkowymi atrakcjami. W takim wypadku możemy założyć, że koszt imprezy na gościa jest wyższy i może wynieść nawet 400-500 zł za osobę (bez noclegu). Jeśli mamy możliwość, warto dorzucić wtedy banknotów do koperty, aby pokryć ten koszt. Z drugiej strony, jeśli będzie to stanowić dla nas problem finansowy, nie powinniśmy czuć się skrępowani, jeśli nasz prezent nie będzie wygórowany. Decyzja o kosztach poniesionych na imprezę weselną należy do pary młodej, a goście nie powinni czuć wyrzutów sumienia, jeśli nie stać ich na pełne pokrycie swojego pobytu.

Innym czynnikiem, który ma wpływ na zawartość koperty jest relacja gości z parą młodą. Z pewnością zwiększone oczekiwania w tym zakresie można mieć wobec świadków, rodziców, chrzestnych i rodzeństwa. Trudno w tym wypadku podać konkretną kwotę, na pewno będzie uwarunkowana zamożnością tych osób. Nie zawsze będzie ich stać na podarowanie dużego datku, a para młoda z pewnością będzie tego świadoma i nie będzie się o to gniewała. Jeśli jednak możliwości finansowe są wystarczające, możemy przyjąć, że 1000 zł za chrzestnego, świadka i rodzeństwa, będzie kwotą wystarczającą, choć równie dobrze może być ona wyższa (nawet znacznie), w zależności od gestu, na jaki stać takiego gościa i jego relacji do pary młodej.

Temat prezentów weselnych nie powinien nas jednak przesadnie martwić. Najważniejsza na weselu jest dobra zabawa oraz towarzystwo rodziny i przyjaciół. W praktyce zawsze będzie tak, że niektórzy goście okażą się nadspodziewanie hojni, a inni włożą do koperty tylko skromny datek. Całkowita kwota z prezentów najpewniej pokryje koszty organizacji przyjęcia weselnego i nikt nie powinien czuć się z tego powodu źle, jeśli z powodu sytuacji finansowej dołożył się do tego trochę mniej. Oprócz koperty nie zapomnijmy podarować symbolicznego upominku, np. kwiatów, książki, wina i koniecznie kartki z życzeniami. Taki drobiazg może być lepiej zapamiętany i ważniejszy dla młodej pary niż konkretna kwota włożona do koperty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here