Budowlaniec to jeden z najpopularniejszych i najbardziej potrzebnych na rynku pracowników fizycznych, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie z dużą intensywnością potężni inwestorzy wznoszą nowe, luksusowe osiedla. Pracownik budowlany nie powinien mieć więc problemów ze znalezieniem pracy w firmach działających na terenie Warszawy, Poznania, Gdańska, Krakowa czy Wrocławia. Na obrzeżach tych miast kwitną piękne apartamenty, które zakupowane są przez osoby chcące mieszkać w pobliżu ważnego ośrodka miejskiego, ale męczy ich gwar i hałas, który muszą codziennie słyszeć za oknem. W tego typu miastach zapotrzebowanie na pracowników budowlanych jest także większe, ponieważ więcej inwestycji podejmują bogate samorządy. Budowa i remonty dróg i mostów muszą być w wielkich miastach przeprowadzone w miarę sprawnie, aby nie blokować na długo ważnych arterii komunikacyjnych. Wówczas potrzeba wielu rąk do pracy, a samorządowcy są w stanie zatrudnić naprawdę dużą liczbę pracowników budowlanych.
Budowlaniec uchodzi za dosyć niebezpieczny przedmiot z uwagi na konieczność wchodzenia na rusztowania na spore wysokości. Zdarzały się oczywiście wypadki, nawet śmiertelne, spowodowane tym, że konstrukcje wykonane były niestarannie lub coś z nich po prostu spadło nieszczęsnemu pracownikowi na głowę. Z tego powodu pracownik budowlany, aby być bezpiecznym w pracy musi przestrzegać bardzo starannie przepisów bhp, czyli zawsze nosić kask na terenie budowy, a także dokładnie stawiać rusztowania. O przestrzeganie wszystkich przepisów dbać powinien również kierownik budowy, czyli osoba, która jest odpowiedzialna za ogół czynności przeprowadzanych na terenie placu, gdzie wnosi się nowy budynek.
Budowlańcem można być już po ukończonym technikum drogowym. W ramach edukacji w tego rodzaju szkole średniej młody człowiek otrzymuje staranne wykształcenie w kierunku materiałoznawstwa, budowy dróg i mostów, a także wznoszenia wyższych konstrukcji. Nie jest on oczywiście od razu uprawniony do funkcji kierowniczych, ale spokojnie może wykonywać polecenia z góry i jest ku temu w pełni kompetentny. Wyższy poziom wykształcenia w tej dziedzinie, zarezerwowany raczej dla osób, które myślą o karierze kierowniczej stanowią studia na kierunku budownictwo, które dostępne są na większości technicznych szkół wyższych w Polsce.
Pozostaje jeszcze pytanie ile zarabia budowlaniec. Praca jest bardzo ciężka, wymagają sporego wysiłku fizycznego i na dłuższą metę potężnie eksploatująca organizm. Średnia pensja budowlańca nie przekracza jednak średniej krajowej i wynosi 2700 złotych brutto, co daje około 2000 zł netto. Nie jest to wynagrodzenia marzeń i zapewne nie będzie satysfakcjonować sporej części osób, które wykonują ten zawód. Według badań najbardziej majętna część budowlańców może zarobić nawet 3500 złotych brutto, natomiast niektórzy skrajnie słabo opłacani nawet około 2000 złotych brutto, czyli kwotę zbliżoną do minimalnej pensji krajowej. Na tego typu stanowiskach ewentualny awans może być możliwy dzięki długoletniemu doświadczeniu i skuteczności w wykonywaniu powierzonych sobie funkcji.