Praca i zarobki ortodontów

Za najbardziej prestiżowy uchodzi zawód lekarza i wiele osób myśli, że idzie to w parze z doskonałymi zarobkami. Tak jest jednak nie zawsze, na pewno są to opinie dużo na wyrost. Niejednokrotnie więcej zarabiają dentyści, zwłaszcza prowadzący prywatne gabinety i pracujący dużo, a jeszcze lepiej od nich zarabiają ortodonci. Można się tego spodziewać jeśli pozna się koszty leczenia ortodontycznego. Co prawda w mniejszych miejscowościach nie zawsze są one oszałamiające, ale już jeśli przejrzy się oferty, jakie przedstawiają gabinety na przykład w Warszawie czy Krakowie, można doznać zawrotu głowy. Nawet zwykła wizyta kontrolna może kosztować kilkaset złotych, a każdy poważniejszy zabieg jest związany z naprawdę dużymi kosztami. Czy z tego powodu ortodonci narzekają na brak pracy? Zdecydowanie nie. Wystarczy wybrać się czy zadzwonić do pierwszego lepszego gabinetu, by przekonać się, że nie tak łatwo jest umówić się na wizytę i zwykle trzeba na nią dość długo czekać. W niektórych gabinetach nawet nowi pacjenci nie są przyjmowani, gdyż lekarze mają dość pracy z tymi, których prowadzą po założeniu aparatu i nie są w stanie zmieścić większej liczby pacjentów w swym grafiku. Pacjenci nie rezygnują więc z takiego leczenia mimo iż jest ono dla zwykłego śmiertelnika bardzo kosztowne. Co ciekawe, dotyczy to także dzieci. Rodzice chętnie i masowo zapisują je do gabinetów ortodontycznych prywatnych, mimo iż najmłodsi mają refundację aparatu z NFZ i mogą chodzić do ortodonty publicznie. Dlaczego więc ich rodzice wolą wydawać wielkie pieniądze w gabinetach prywatnych? Pewnie duże znaczenie ma czas, gdyż dostać się do ortodonty publicznie może być jeszcze trudniej, a poza tym jakość usług – w gabinecie prywatnym na pewno jest ona większa, można liczyć na różne rodzaje aparatów itp.
Można zatem zastanawiać się, ile zarabia ortodonta. Na pewno są to duże zarobki, ale oczywiście mogą być bardzo różne, zależne przede wszystkim od tego, gdzie pracuje lekarz i jak wiele godzin poświęca na pracę. Nie da się ukryć, że większość ortodontów, nie chcą rezygnować z dużych pieniędzy, pracuje nawet całe dnie. Zwykle robią to w wielu gabinetach, nieraz nawet dojeżdżając wiele kilometrów do innych miejscowości, a wysokie koszty leczenia sprawiają, ze zdecydowanie się to im opłaca – wystarczy policzyć, ilu pacjentów mogą przyjąć na przykład przez 2 godziny, zwłaszcza że w przypadku leczenia ortodontycznego dłużej trwa właściwie tylko zakładanie i zdejmowanie aparatu. Wizyty kontrolne, polegające na przyciągnięciu drucika i wymianie gumek, zajmują praktycznie 5 minut, a więc ortodonta jest w stanie przyjąć ogromną ilość pacjentów w krótkim czasie i przez ten czas zainkasować naprawdę duże pieniądze.
Naturalnie ortodonta pracujący w publicznym gabinecie, tak samo jak dentysta, nie może liczyć na zbyt imponujące zarobki. Praktycznie jednak nie zdarzają się lekarze, którzy pracowaliby w jednym takim miejscu – nieraz nawet wykorzystują publiczną posadę do rekrutowania pacjentów swych prywatnych gabinetów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here