Jaka gitara dla początkującego?

Gra na gitarze to hobby, którego próbuje bardzo dużo ludzi. Mówi się, że porządna gitara to kwestia kilku tysięcy złotych. Co zrobić, kiedy chcemy spróbować grania, ale nie mamy pewności, iż hobby to pozostanie z nami na lata?

Spróbuj lekcji!

Na początek warto wykupić pojedynczą lekcję z nauczycielem, który może pożyczyć gitarę na czas jej trwania. Pozwoli to na zapoznanie się z instrumentem i podjęcie decyzji, czy aby na pewno jest to coś, co chcielibyśmy robić w wolnym czasie. Jeśli tak, zakup własnego instrumentu będzie nieunikniony, gdyż codzienne ćwiczenia to jeden z warunków nauczenia się gry. Zdarza się, że wiele osób z różnych powodów już po krótkim czasie z instrumentem rezygnuje. Jeśli jednak lekcja sprawia przyjemność, nie należy się poddawać!

Pierwszy własny instrument – ile kosztuje gitara?

Dla początkujących zwykle poleca się klasyczny model gitary. Najlepiej jest porozmawiać z kimś, kto od wielu lat pasjonuje się grą. Osoba ta pomoże nam dobrać instrument, który będzie wygodny i dopasowany do naszych umiejętności i możliwości. Klasyczne gitary można kupić już kilkadziesiąt złotych, lecz zwykle nie są one dobrej jakości, brzydko brzmią i trudno się na nich gra. Nieodpowiedni sprzęt może bardzo łatwo zniechęcać. Najlepszym przedziałem cenowym na pierwszą gitarę do ćwiczeń jest około 500 złotych. Kwota ta pozwoli na zakup instrumentu z niższej półki jednak dość dobrej jakości i firmy.

Ile trzeba wydać na dobrą gitarę?

Na naprawdę dobrą gitarę, która posłuży nam latami trzeba wydać już nieco większą kwotę, dlatego najlepiej jest być w 100% pewnym, iż hobby to nie znudzi się po kilku tygodniach. Ceny gitar popularnych i szanowanych na całym świecie firm to od 1500 do nawet 3000 złotych. Nie licząc oczywiście różnego rodzaju gitar kolekcjonerskich oraz marek promowanych przez światowe sławy, za które można dać nawet tysiące dolarów. Ważne jest, aby zamiast na marce, skupiać się na swoich indywidualnych preferencjach. Kupienie drogiej gitary, na której granie nie będzie dla nas komfortowe, mija się z celem i może powodować wyłącznie frustrację. Byłoby szkoda, gdyby droga gitara koniec końców, zamiast w rękach, wylądowała jako element dekoracyjny pomieszczenia.

Kiedy najlepiej zacząć naukę?

Choć powszechnie mówi się, że każdy talent powinno rozwijać się już w dzieciństwie, tak naprawdę nawet osoby starsze są w stanie nauczyć się gry na gitarze. Wymaga to systematycznych ćwiczeń oraz motywacji. Jest na świecie wiele osób, które rozpoczynały swoją przygodę z instrumentami w starszym wieku, a obecnie potrafią grać nawet skomplikowane utwory. Dobrze jest zacząć naukę, kiedy mamy kilka luźniejszych dni, gdyż na początku trzeba poświęcić sporo czasu i ćwiczeń, aby zrozumieć i zapamiętać podstawy. Kiedy już przejdzie się przez pierwsze trudne etapy zapamiętywania chwytów i sposobów bicia – wystarczy wygospodarowanie kilkunastu lub kilkudziesięciu minut dziennie. Oczywiście im więcej się ćwiczy, tym lepsze efekty to przynosi, dlatego warto jak najczęściej chwytać za instrument!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here