Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie myślał o ciągłym zmienianiu pracy. Nasi rodzice często przez całe życie związani byli z jedną firmą lub jednym zakładem pracy. Była to stabilizacja, której tak bardzo potrzebują ludzie. Nikt wtedy nie zastanawiał się nad atmosferą panującą w pracy, nad rozwojem czy podwyżkami adekwatnymi do wnoszonej inwencji. Każdy cieszył się z tego, że ma pracę, która daje mu stałe zarobki, a dzięki pensji jest w stanie opłacić rachunki i kupić najpotrzebniejsze artykuły.
Dziś sytuacja na rynku pracy wygląda znacznie inaczej, i nie dotyczy to jedynie dużych ośrodków miejskich. Także w mniejszych miasteczkach ludzie starają się żyć godnie, a jeśli z jakiś względów nie odpowiada im praca, to robią wszystko, aby ją zmienić. Coraz częściej słyszy się o wyjazdach zagranicznych, na które decydują się także osoby starsze, po pięćdziesiątym roku życia.
Często będąc w takiej sytuacji i stojąc przed wizją zmiany pracy zastanawiamy się, ile wynosi okres wypowiedzenia. Wszystko oczywiście zależy od tego, na jakiej umowie jesteśmy zatrudnieni.
Jeśli od wielu lat pracujemy w jednej firmie, to najpewniej jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony. A to, ile wynosi okres wypowiedzenia na umowie na czas nieokreślony także zależy od tego, jak dawno zawarliśmy tę umowę.
Jeśli jesteśmy zatrudnieni już ponad trzy lata w jednej firmie na czas nieokreślony, to przysługuje nam trzymiesięczny okres wypowiedzenia. To bardzo długi czas, ale daje też pewne bezpieczeństwo. Jeśli nasz pracodawca z jakiegoś powodu zwolniłby nas, to przez okres trzech miesięcy powinien jeszcze wypłacać nam należną nam pensję.
Jeśli jednak zależy nam na szybkiej zmianie pracy raczej nie chcemy czekać kolejnych trzech miesięcy zanim rozpoczniemy nową pracę. Niejednokrotnie nowy pracodawca też nie ma tyle czasu, a bardzo mu zależy na jak najszybszym przyjęciu nowego pracownika. Dlatego przy umowie na czas nieokreślony możemy spróbować dogadać się z pracodawcą i podpisać rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Dzięki temu umawiamy się z pracodawcą na konkretną datę, do której będziemy wykonywać w firmie nasze obowiązki, a następnie kończymy w niej pracę. Takie specyficzne skrócenie okresu wypowiedzenia jest obecnie bardzo popularne. Nowy pracodawca już podczas rozmowy o pracę i w czasie rekrutacji informuje nas o tym, od kiedy najchętniej widziałby nas na nowym stanowisku. Rzadko komu chce się czekać na pracownika aż trzy miesiące, a rozstanie za porozumieniem stron pozwala skrócić okres wypowiedzenia o wiele tygodni.
Jeśli pracujemy w jakiejś firmie dopiero kilka dni lub tygodni i jesteśmy na tak zwanym okresie próbnym, to okres wypowiedzenia również jest inny. A ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny? Jest to czas dwóch tygodni. Jeśli złożymy wypowiedzenie w danym dniu, jeszcze przez dwa tygodnie powinniśmy normalnie przychodzić do pracy, chyba że nasz pracodawca zwolni nas z obowiązku świadczenia pracy.
Znalezienie idealnej pracy to bardzo trudne przedsięwzięcie, a najważniejsze jest, abyśmy lubili to, co robimy.