Ważność recepty.

Niektóre leki wymagają posiadania recepty od lekarzy. W dzisiejszych czasach ludzie nie mają czasu na częste chodzenie do lekarza. Dlatego ludzie czasami biorą recepty na wyrost, których czasami nie zdążą zrealizować. Także niektórzy lekarza wypisują recepty osobom, które nie są u lekarza osobiście ale wysyłają w ich imieniu inne osoby, ponieważ same nie mają kiedy udać się osobiście do lekarza.
Warto posiadać wiedzę na temat ile ważna recepta jest. Taka informacja może pomóc w realizowaniu recept, które lekarz wypisuje wcześniej.
Nie ma sztywnych liczby dni, które mówią o długości ważności recepty. Długość ważności recepty zależy od tego, na jaki lek została wystawiona. Jeżeli recepta się przeterminuje to pacjent nie może kupić na nią lekarstw. Przeterminowaną receptę może poprawić tylko lekarz.
Leki można podzielić na kilka grup o długości ważności recepty.
Termin realizacji recepty standardowo wynosi 30 dni od daty wystawienia. Natomiast w przypadku antybiotyku to długość recepty wynosi 7 dni. Inaczej ma się sytuacja z lekami sprowadzanymi z zagranicy, ponieważ długi czas sprowadzania spoza granic Polski wydłuża czas terminu ważności recepty. Zazwyczaj takie recepty mają ważność do 120 dni a preparaty immunologiczne (np. szczepionki) wytwarzane indywidualnie dla pacjenta ważne są do 90 dni.
Jeżeli posiadasz niezrealizowaną szczepionkę i chciałbyś ją zrealizować to warto udać się z nią do lekarza. Wówczas lekarz jest uprawniony do poprawienia recepty. Poprawienie przeterminowanej recepty polega na skreśleniu starej daty i wpisaniu nowej.
Recepta może także się przeterminować w sytuacji gdy a aptece nie ma danego leku a przywiezienie go z daleka może spowodować dostarczenie go poza czasem ważności recepty. Zatem jeśli danego leku nie ma aktualnie w danej aptece to trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, czy dany lek zostanie dostarczony do apteki jeszcze w terminie ważności recepty. W takim przypadku liczy się bowiem dzień odbioru leku i zapłacenia za niego, a nie złożenia zamówienia na niedostępny w danym momencie medykament. Ważne jest również to, żeby sprawdzić czy termin ważności recepty nie mija w czasie świąt lub dłużej trwających dni wolnych od pracy.
Takie informacje są ważne, ponieważ z takich małych szczegółów możemy nie zaopatrzyć się w ważne dla nas leki a to może skutkować negatywnymi skutkami dla naszego zdrowia. Dlatego jeżeli regularnie musimy pobierać jakieś leki to warto znać nawet te najmniejsze szczegóły dotyczące pobierania leków z apteki, ponieważ to w kwestii pacjenta jest dbanie o dobro recept.
Jednak z każdej sytuacji jest wyjście, ponieważ w przypadku przeterminowania się recepty można udać się do lekarza jeżeli mamy czas i zwrócić się z prośbą o zmienienie daty ważności recepty. Tylko lekarz może wydłużyć jej ważność. Zatem w przypadku gdy nie jesteśmy zawsze czasowi warto dokładnie sprawdzać terminy realizacji naszych recept tak byśmy później nie mieli komplikacji z wykupieniem sobie niezbędnych leków do zdrowia człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here