Tytuł to powód do dumy

Minęły już czasy, kiedy studiować było trzeba. Bo to niezbędne do znalezienia pracy i oczywiście nobilitujące. Dzisiaj większość osób zdaje sobie sprawę, że w kreowaniu satysfakcjonującej ścieżki kariery dyplom uczelni wyższej nie jest niezbędny. Zdaniem niektórych wręcz przeszkadza. Po pierwsze dlatego, że czas na uczelni jest postrzegany jako stracony, w najlepszym razie niezbyt pouczający. A poza tym niektórzy pracodawcy absolwentów nie zatrudniają, bo nie chcą mierzyć się z ich wygórowanymi ambicjami. Dzisiaj niewiele osób sprawdza ile trwają studia doktoranckie, nie są bowiem nimi zainteresowani. Robi się licencjat, maksymalnie magistra. Nawet nie tyle w przekonaniu, że te tytuły pomogą w znalezieniu intratnej posady. Czasami nalegają rodzice, a niekiedy nie chce się po prostu żałować czy czuć gorszym. Dyplom jest natomiast nie tyle powodem do dumy, co prostu czymś, co może się przydać. Choć zapewne bardzo pomocne się nie okaże.

Szkoda, że młodzi ludzie coraz mniej ambitnie podchodzą do swojej edukacji. Studiowanie dawniej było przecież przywilejem. Ponadto właśnie uczeni i ludzie z dużą wiedzą mają największe szanse zmienić choć trochę ten świat. Niestety dzisiaj takie wartości nikną w cieniu wyścigu po możliwie najlepsze zarobki. Co do zasady powinni otrzymywać je ludzie najlepiej wykształcenia. Rzeczywistość odbiega jednak od tych reguł tak często, że młodzi ludzie faktycznie mają prawo zwątpić w sens podążania ścieżką nauki. Trudno im się dziwić. W końcu w dzisiejszych czasach wystarczy dyplom byle jakiej uczelni, by zdobyć świetną posadę. O ile oczywiście ma się odpowiednie znajomości. Z nimi zresztą i wyższe wykształcenie nie zawsze jest potrzebne, choć jak wspominano nie zaszkodzi. Ponadto współczesny świat ukierunkowany jest przede wszystkim na wartości materialne. A tym łatwiej hołdować z pokaźną sumą na koncie. Przedsiębiorczy ludzie skupiają się natomiast na doskonaleniu praktycznych umiejętności. Nie zaprzątają sobie głowy ile trwają studia doktoranckie czy w ogóle jakiekolwiek. W razie potrzeby skończą kurs specjalistyczny i to wystarczy.

A jednak do wykształcenia warto podejść nieco inaczej. Bardziej ambitnie. Oczywiście jego zdobycie dawno przestało gwarantować szacunek czy chociażby dobrze płatną pracę. Niemniej jednak podczas realizowania programu nauczania człowiek wiele się uczy. Zdobywa nie tylko informacje dotyczące poszczególnych zagadnień jak historia, filozofia czy fizyka. Uczy się natomiast tego, jak docierać do potrzebnych mu wiadomości, jak je selekcjonować czy oceniać ich wiarygodność. To także jest bardzo przydatna umiejętność, zwłaszcza w obecnym świecie, gdzie chaos informacyjny coraz poważniej wdziera się w codzienność ludzi. Poza tym wszystkim studia to czas zawierania przyjaźni, często na całe życie. Młody człowiek uczy się samodzielności i mierzy z zupełnie nowymi dla siebie wyzwaniami. Z tych i wielu innych powodów warto taki wariant edukacyjny przynajmniej rozważyć. I pamiętać, że na studia nigdy nie jest zbyt późno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here