Praca ochroniarza

Ochroniarz to bardzo odpowiedzialny zawód, który polega na zabezpieczaniu określonych miejsc. Obecnie najczęściej spotkać go można na imprezach masowych podczas pilnowania znanych osób – fani popularnych piosenkarzy potrafią zrobić bardzo wiele desperackich czynów, aby móc zbliżyć się do swojego idola. Profesjonalna ochrona jest wobec tego bardzo konieczna. Ochroniarze obecnie zatrudniani są także w marketach spożywczych, drogeriach i innego rodzaju sklepach, gdzie mają pilnować, aby nikt nic nie ukradł. Jeśli wypaczą ewentualną kradzież muszą oni zadziałać szybko i zatrzymać złodzieja zanim zdąży uciec. Ochroniarze przede wszystkim stoją jednak na bramkach w klubach nocnych, szczególnie w dużych miastach, gdzie pilnują, aby osoby wchodzące do lokalu miały przekroczony wymagany wiek (zazwyczaj 18 lat, ale zdarzają się kluby od 21), spełniały kryteria dotyczące ubioru, nie były zbyt pijane. Ochroniarze reaguje także na wszelkie utarczki w klubach, które często wybuchają między osobami nie do końca trzeźwymi.

Wobec tego, ochroniarz musi cechować się dobrą kondycją fizyczną, która umożliwia bieg i szybkie reagowanie na zaistniałe, potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Aby pracować zgodnie z prawem, ochroniarz musi zresztą posiadać specjalną licencję, której warunkiem uzyskania jest przekroczenie 21. roku życia oraz niekaralność. Ochroniarz musi znać odpowiednie techniki samoobrony, a także skutecznego zatrzymywania potencjalnego złodzieja czy osoby niebezpiecznej bez narażenia przesadnia jego zdrowia. Czasami kompetencje tej grupy zawodowej sięgają dalej i muszą oni także potrafić posługiwać się bronią palną, oczywiście jeśli posiadają na nią stosowne zezwolenie. Ewentualnie mogą mieć przy sobie inne środki przymusu bezpośredniego takie jak pałka wzorowana na tej policyjnej czy paralizator, ewentualnie gaz pieprzowy. Ochroniarze muszą potrafić również włączyć odpowiednie alarmy w zabezpieczanych przez siebie obiektach, a także potrafić czujnie obserwować obraz z zamontowanego w lokalu monitoringu i otoczenie wokół siebie.

Pozostaje więc pytanie kluczowe ile zarabia ochroniarz. Wydaje się bowiem, że powinna być to wysoka stawka, wszakże praca jest niezwykle odpowiedzialna, a miejscami może być w skrajnych wypadkach nawet niebezpieczna. Okazuje się jednak, że płace są bardzo niskie i oscylują średnio wokoło 2 tysięcy złotych brutto, co daje pensje ok. 1400 złotych netto. Ochroniarze zarabiają więc niewiele ponad ustawową określoną najniższą średnią krajową. Spora część z nich zarabia jeszcze mniej niż 2000 złotych brutto, ponieważ średnią podnoszą nieco lepiej opłacani ochroniarze ważnych wydarzeń oraz klubów nocnych, którzy mogą wyciągnąć ze swojej pracy niecałe 3 tysiące złotych brutto. Praca ochroniarza często podejmowana jest często przez osoby starsze, które mogą nie mieć odpowiedniej kondycji, ale w ten sposób mogą dorobić sobie do swojej emerytury. Mowa tu chociażby o emerytowanych policjantach, który przechodzą w ten stan relatywnie szybko, a potem szukają dodatkowych zajęć, aby nie siedzieć cały czas w czterech ścianach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here