Jak zostać dziennikarzem?

Masz lekkie pióro, a może dobry głos i lubisz mówić? Szperanie i zdobywanie nowych informacji to Twoja pasja? Potrafisz działać szybko? Być może właśnie zawód dziennikarza jest dla Ciebie! Jak nim właściwie zostać?

Najogólniej rzecz ujmując, dziennikarz jest osobą, która tworzy materiały na potrzeby środków masowego przekazu. Na wstępie należy zaznaczyć, iż istnieje wiele odmian dziennikarstwa. Osoby wykonujące tę profesję możemy podzielić np. na osoby pracujące dla telewizji, radia, internetu i prasy. Każda z tych specjalizacji będzie wymagała nieco innych kompetencji. Innym podziałem, który możemy zastosować jest rodzaj dziennikarstwa ze względu na charakter dostarczanych materiałów. I tak możemy na rynku zaleźć dziennikarzy newsowych, a także takich, którzy na swoje materiały muszą poświęcić znacznie więcej czasu, na przykład reportażystów. Dziennikarze mogą także specjalizować się w różnych dziedzinach – możemy znaleźć osoby skupiające się na tematyce politycznej, kulturalnej, ekonomicznej, śledczej, zdrowotnej, lifestyle’owej itd.

Niezależnie jednak od rodzaju dziennikarstwa, jaki zdecydujemy się uprawiać, profesja ta wymaga zdecydowanej otwartości na świat. Konieczna jest również dociekliwość i zaangażowanie, a także umiejętność rozmowy z ludźmi. Niezbędna jest umiejętność oceny sytuacji. Bardzo ważne jest również stosowanie się do zasad etyki.

Jakiej wykształcenie i umiejętności pomogą w zostaniu dziennikarzem? Studia dziennikarskie mogą być pomocne, jednak nie są konieczne do uprawiania tego zawodu. Bardzo często dziennikarzami zostają absolwenci innych studiów społecznych, takich jak politologii, socjologii itp. Mogą to być również osoby kończące kierunki, które nie są uznawane za humanistyczne – takie osoby trafiają najczęściej do magazynów branżowych z tematyki, w której są ekspertami. Niezależnie jednak od kierunku, jaki ukończymy, ważne jest, abyśmy opanowali zagadnienia językowe w stopniu zaawansowanym. Umiejętność poprawnego wyrażania swoich myśli jest bowiem niezbędna w zawodzie dziennikarza.

Jak zacząć pracować w zawodzie? Najłatwiej dostać się na staż, na przykład do lokalnej gazety, gdzie nauczymy się podstawowych umiejętności i popracujemy nad naszym warsztatem. Potem warto poszukać zatrudnienia w innym miejscu, już bardziej dostosowanym do naszych preferencji np. w stacji radiowej.

Ile zarabia dziennikarz? Zarobki osób wykonujących ten zawód zaczynają się od ok. 2000 zł. Najbardziej znane osobistości mogą natomiast otrzymywać o wiele większe wynagrodzenie. Należy jednak pamiętać, że aby dojść do takiego poziomu niezbędna jest często wieloletnia, mozolna praca. Wybierając zawód dziennikarza musimy mieć świadomość, że przez pierwszych kilka lat w zawodzie nie zarobki powinny być naszą motywacją.

Zawód dziennikarza to marzenie wielu młodych ludzi. Warto jednak pamiętać, że właśnie przez to konkurencja na rynku jest duża i przebiją się tylko najlepsi. Jeśli jednak chcemy osiągnąć swój cel, przy odpowiedniej determinacji jesteśmy w stanie go osiągnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here