Jak nie popełnić błędów przy rozliczaniu podatku?

Śmierć i podatki – zdaniem wybitnego amerykańskiego uczonego i polityka Benjamina Franklina to jedyne pewne rzeczy, które spotkają nas w życiu. Ciekawe czy żyjąc w naszych czasach dodałby do tego jeszcze jedną rzecz nieuchronną: rozliczenie podatku.
Rozliczenie podatku to powinność wynikająca z ustawy o podatku dochodowym. Każdy dorosły obywatel uzyskujący dochód ma obowiązek dokonać rozliczenia podatku za rok miniony. I nie ma znaczenia z jakiego źródła ów dochód pochodził.
Pracownicy mogą skorzystać z możliwości rozliczenia w zakładzie pracy. Wystarczy jeśli w terminie do 10 stycznia złożą PIT – 12 a pracodawca dokona rozliczenia w ich imieniu. Podobnie emeryci czy renciści pobierający świadczenia z ZUS czy KRUS. Do urzędów skarbowych trafiają ich rozliczenia w postaci PIT – 40 i nie trzeba się rozliczeniem zajmować osobiście.
Są to sposoby bardzo wygodne. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy chcemy dokonać odpisu, albo przekazać 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego lub gdy nasz dochód pochodził z więcej niż jednego źródła? Wówczas obowiązek rozliczenia podatku dochodowego jest po stronie podatnika.
Większość z nas zwleka ze złożeniem deklaracji niemal do ostatniego dnia, czyli w praktyce do 30 kwietnia. Czasem zwyczajnie zapominamy. Najczęściej jednak nie potrafimy wypełnić deklaracji podatkowej.
Problem dotyczy wszystkich. Niektórzy do rozliczenia wykorzystują programy komputerowe, które za darmo można pobrać przez Internet. Jest jednak spora grupa podatników, którzy nie radzą sobie z nowoczesnymi technologiami i jedynym ratunkiem dla nich jest znalezienie osoby lub instytucji, której zlecą rozliczenie podatku.
Ile kosztuje rozliczenie pitu?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, tak jak nie ma jednego rodzaju PIT -u ani też rodzaj dochodów, ilość źródeł dochodu, ilość ulg różne są w przypadku różnych osób. Krótko mówiąc – koszt rozliczenia podatku jest sprawą indywidualną.
Oczywiście, to ile kosztuje rozliczenie pitu zależy również od tego, kto nam tego rozliczenia dokona. Inne stawki mają duże biura rachunkowe, inne freelancer świadczący usługi księgowe.
Jeśli rozliczenie jest proste, dotyczy jednego źródła dochodu, podatnik rozlicza się sam, nie ma odpisów czy ulg, to za rozliczenie zapłacimy stosunkowo niedużo. Koszt takiej usługi waha się od 10 do kilkudziesięciu złotych za jeden PIT.
Jeśli druk rozliczenia podatkowego jest bardziej skomplikowany niż PIT – 36 czy PIT – 37, zawiera załączniki, wymaga analizy dużej ilości dokumentów, stawka za usługę wzrasta.
W przypadku podatników rozliczających dochody uzyskane za granicą koszt wypełnienia deklaracji podatkowej może być dość wysoki. Czy jest to 100 zł czy klika razy więcej zależy oczywiście od tego, komu powierzamy czynność rozliczenia podatku.
Warto pamiętać, że wszystkie deklaracje podatkowe są szczegółowo sprawdzane i jeśli zawierają błędy, to urząd skarbowy prędzej czy później zażąda wyjaśnień w tej sprawie. Niejednokrotnie za błędy w PIT – ach podatnicy są dotkliwie karani finansowo.
Powierzajmy nasze deklaracje profesjonalistom. Wprawdzie nie sprawią oni , że unikniemy płacenia podatków, ale dzięki nim nie popełnimy kosztownych pomyłek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here