Dylematy małych przedsiębiorców

Powiedzieć, że na przedsiębiorczości stoi cała gospodarka, nie byłoby wielką przesadą. To przedsiębiorcy kształtują bowiem rynek pracy, poziom PKB oraz generalnie wpływają na stabilność polskiej gospodarki. Paradoksalnie najwięcej do powiedzenia mają tu małe firmy. W kraju nad Wisłą ich liczba waha się na poziomie mniej więcej dwustu tysięcy. Poprzez swoje działanie takie podmioty realnie poprawiają sytuację gospodarczą całego kraju. Zapewniają miejsca pracy, obniżają bezrobocie, pozytywnie wpływają również na sektor usług czy rozwój branż, w których działają. Jednak codzienność osób prowadzących małe przedsiębiorstwa do różowych nie należy. Wysokie składki, niewypłacalni klienci, problemy z dostawcami czy nierzetelni podwykonawcy. To tylko niektóre z wyzwań, z jakimi mierzą się ludzie małego biznesu. W ostatnich tygodniach napłynęła jednak pozytywna informacja od władz. Otóż politycy zdecydowali się obniżyć składki ubezpieczeń społecznych dla najmniejszych firm. Od nowego roku przedsiębiorcy osiągający zysk nieprzekraczający dwu i półkrotności płacy minimalnej nie muszą płacić składek tak wysokich jak do tej pory. Ile wynosi mały ZUS? Jego wysokość będzie ustalana w zależności od dochodów danego podmiotu działalności gospodarczej. Mimo wszystko jest to jednak dobra informacja. A niższe opłaty z pewnością przełożą się na rozwój mikroprzedsiębiorstw. Zwiększą też zainteresowanie zakładaniem własnej firmy wśród Polaków.

W narodzie nie brakuje ludzi przedsiębiorczych, pomysłowych i chętnych do działania. Niestety często to regulacje prawne oraz właśnie koszty prowadzenia własnej firmy hamują przedsiębiorcze zapędy rodaków. Szkoda, ponieważ własna firma to okazja by nie tylko dobrze zarobić, ale też poczuć realną satysfakcję ze swojego działania. Wiele mówi się ostatnio o dobrej sytuacji gospodarczej kraju. Czy byłaby ona możliwa bez małych przedsiębiorstw? Zapewne nie i między innymi z tego powodu przedstawiciele władz zdecydowali się pochylić nad kwestią ile wynosi mały zus. W najbliższej przyszłości małe firmy, a przede wszystkim ich właściciele zapewne odetchną. I dobrze, przynajmniej jeden problem zejdzie z ich zapracowanych głów.

Wątpliwości czy założyć własną firmę ma wiele osób. Niektórzy nigdy się na to nie zdobędą, inni podejmą to ryzyko z różnymi efektami. I to właśnie im wsparcie państwa się należy. Zwłaszcza jeżeli z powodzeniem, mimo trudności i zmian na rynku, prowadzą swoją działalność. Mniejsze składki to co prawda większy wysiłek finansowy dla skarbu państwa. Jednak rozwijająca się przedsiębiorczość przekłada się na wyższe podatki i mniejsze zapotrzebowanie na wsparcie socjalne ze strony obywateli. Nawet najmniejsza firma pozytywnie wpływa też na rynek zatrudnienia. Nie musi zatrudniać grona pracowników, wystarczy że współpracuje z innymi podmiotami działalności gospodarczej. To ile wynosi mały zus interesuje przedsiębiorców. Jednak ich uwagę przykuwają przede wszystkim warunki prawne, w jakich przychodzi im każdego dnia prowadzić swoją firmę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here