Czy warto posiadać yorka?

York, a właściwie Yorkshire terrier to pies, który jest w Polsce dosyć popularny, jednak nie jest łatwy w wychowaniu. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na zakup tej rasy, przy odpowiednim wychowaniu możemy osiągnąć odpowiednie rezultaty i zyskać wiernego przyjaciela.

Pieski te wyhodowano ponad 100 lat temu w hrabstwie Yorkshire – stąd właśnie wzięła się nazwa rasy. Przybywało tam wówczas wielu handlarzy, którzy przywozili ze sobą małe pieski. Zajmowały się one stróżowaniem, łapaniem gryzoni, a także niekiedy kłusowaniem. W XIX wieku yorki zaczęły pojawiać się na pierwszych wystawach, a także w konkursach dławienia szczurów. Ówczesne psy były nieco większe niż znane nam obecnie osobniki. Tendencja do miniaturyzowania rasy nastąpiła dopiero w drugiej połowie XX wieku.

Mimo swojego słodkiego wyglądu, yorki są pieskami charakteryzującymi się dużym temperamentem. Są one silne i niezależne, dlatego niezwykle ważne jest należyte wychowanie. Yorki bardzo przywiązują się do swych właścicieli, bywają również o nich zazdrośni. Chętnie także przebywają stale w ich towarzystwie. Pieski te są najczęściej odważne ponad miarę, przez co niekiedy sprowadzają na siebie kłopoty. Przez swoją czujność i spostrzegawczość bywają bardzo hałaśliwe. Akceptują towarzystwo innych przedstawicieli swojej rasy, a także większych psów.

Na pierwszy rzut oka ciężko to stwierdzić, ale przodkowie yorków byli myśliwymi. Musimy o tym pamiętać, gdy staramy się wychować szczeniaka. Psy te często bywają niezależne i uparte. Są samodzielne i konsekwentne, nawet jeśli ich zachowanie jest wbrew woli właściciela. Z tego powodu york nie nadaje się raczej do standardowego szkolenia. Możemy ich za to nauczyć kilku podstawowych komend, wykorzystując w szkoleniu ich skłonność do popisywania się. Ważne jest, aby szczeniaków nie izolować od innych psów. Może to spowodować, że w dorosłym życiu będą nadmiernie bały się innych osobników, i przez to mogą reagować nerwowo.

Yorki mają włosy, dlatego też wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zabiegi mogą zestresować pieska, dlatego powinny być wykonywane delikatnie. Przed rozpoczęciem samodzielnego opiekowania się yorkiem, warto skorzystać z konsultacji specjalisty w tym zakresie. Należy korzystać ze specjalnych kosmetyków dla psów, ponieważ te ludzkie może wywołać u nich silne reakcje alergiczne. Powinniśmy kąpać psa przynajmniej raz w tygodniu i codziennie czesać go metalowym grzebieniem. Włosy możemy delikatnie podcinać, musimy natomiast pamiętać, że psy wystawowe powinny mieć długą sierść, którą zazwyczaj spinamy papilotkami.

Ile kosztuje york? Za psa tej rasy zapłacimy od 1500 do 3500 zł. Należy pamiętać, że oprócz kosztu zakupu dochodzą także koszty utrzymania, który w przypadku tej rasy wynosi około 400 zł miesięcznie.

Kapryśne i uparte, ale jednocześnie przywiązane do właściciela – takie właśnie są yorki. Warto poznać wszystkie wady i zalety tej rasy, zanim zdecydujemy się na jego zakup. Osoby świadome konsekwencji z pewnością nie będą żałowały swojej decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here