kotek

Zabawny wierszyk pt. „Kotek” J. Tuwima zaczynający się od słów „Miauczy kotek „miau”, coś ty kotku miał” nawiązuje do przysmaku, którym jest mleko dla kota. Jest to płyn, który mały kiciuś ssie od swej matki kocicy. Zdarza się jednak, że matka nie jest w stanie wykarmić kociaka, którego urodziła. Musimy więc sami zadbać o to, by malec dostał odpowiedni pokarm.

Jak długo kociak musi dostawać mleko?

Kociak, którego matka nie jest w stanie go wykarmić własnym pokarmem, zdany jest na naszą pomoc. Wówczas tylko nasza troska może uchronić młodego zwierzaczka od śmierci głodowej. Mleko dla kota, które dopiero co się urodziło, musi składem przypominać to naturalne. Nie może zawierać laktozy ani kazeiny i mieć odpowiednią ilość tłuszczu. Podajemy je w podobny sposób jak niemowlęciu, w butelce ze smoczkiem. Jeżeli żaden smoczek nie nadaje się do tego celu, bo kociak się krztusi, jest na to rada.

Moczymy mały kawałek gazika w mleku i wsuwamy kociakowi do pyszczka. Karmienie będzie dłuższe, ale zwierzak z pewnością się naje. Samym mlekiem dla kota karmimy oseska przez pierwszy miesiąc, próbując jednocześnie podawać mleko na spodeczku, by kotek uczył się picia języczkiem. Po upływie 4 tygodni dodajemy malutkie kawałki mięsa lub gotową karmę dla kocich maluchów (mokra, sucha). Podajemy też wodę i nadal mleko.

Mleczko dla kociąt jako jeden z posiłków powinno być podawane kociakowi do ukończenia przez niego 12 tygodni, czyli 3 miesięcy. Po tym czasie biały płyn powinien być podawany wyłącznie sporadycznie np. jako nagroda za ostrzenie pazurków tylko na specjalnie do tego celu przeznaczonym drapaku. Taka nagroda przyda się także podczas nauki zachowania przez zwierzę czystości i korzystania z kuwety.

Woda, czy mleko dla dorosłego kota?

Mleko, takie jak https://www.keko.pl/pol_m_Koty_Karma-dla-kota_Mleko-dla-kotow-212.html dla kota dorosłego powinno być jedynie przysmakiem. Małą przekąską. Dorosły kot lubiący mleko powinien dostawać je odtłuszczone, jeżeli przebywa wyłącznie w domu. Tłuste mleko źle by wpłynęło na jego tuszę. Kot, który się mało rusza, szybko tyje. Szukajmy więc odpowiednich produktów, które uchronią naszego pupila przed zbędnymi kilogramami.

Do zaspokojenia pragnienia kot potrzebuje zwykłej wody. Jeżeli zjada mokrą karmę, wody tej wypija w bardzo małych ilościach. Karmiony wyłącznie karmą suchą potrzebuje tej wody znacznie więcej. Zawsze musi być świeża. Jeżeli nasz dorosły kot lubi mleko, nic nie stoi na przeszkodzie, by mu je od czasu do czasu podać. Specjalne mleko dla kota, które wyprodukowano wyłącznie z myślą o jego zdrowiu, jest bardzo pożywną przekąską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here