Chcesz kupić maltańczyka? Oto, co powinieneś wiedzieć!

Myślisz o zakupie rasowego psa? Pomyśl o zakupie maltańczyka! Te wesołe i sympatyczne pieski z pewnością skradną twoje serce. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Maltańczyki to małe pieski o białej, długiej sierści, która wymaga pielęgnacji. Zazwyczaj ważą one od 2 do 4 kilogramów i mają 20-25 centymetrów długości. Jest to rasa odpowiednia dla większości osób. Dobrze dogadują się one z dziećmi, dzięki czemu są one odpowiednie dla rodzin. Są to zwierzęta bardzo przywiązane do właścicieli, uwielbiające wspólne zabawy. Chętnie śpią z właścicielami w łóżku. Zaniedbywane bardzo cierpią, dlatego należy okazywać im uwagę.

Rasa ta to prawdopodobnie jeden z najstarszych rodzajów psów do towarzystwa. Jego historia sięga aż do około trzech tysięcy lat wstecz. Początkowi był on hodowany do uśmiercania gryzoni, lecz z czasem stał się pupilem hodowanym ku uciesze domowników. Nazwa pochodzi od wyspy z basenu Morza Śródziemnego, gdzie kupcy z Azji zostawiali te zwierzaki w ramach handlu wymiennego.

Jeśli zdecydujemy się na maltańczyka, należy poświęcić trochę czasu na jego wychowanie. Powinniśmy pamiętać, że jest to rasa bardzo wrażliwa, dlatego nie należy na niego krzyczeć – wystarczy delikatnie podnieść głos, a nasz zwierzak poczuje się wystarczająco skarcony.

Maltańczyki uwielbiają długie spacery i zabawę na świeżym powietrzu. Są one bardzo mądre i przy odpowiedniej animacji szybko się uczą. Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne, są to psy zaskakująco długowieczne, jak na tak małą rasę. Nie dotykają ich nawet problemy z wypadaniem rzepek kolanowych, jak często się zdarza w przypadku zwierzaków o takim rozmiarze. Czasem u maltańczyków pojawiają się brązowe zacieki wokół oczu. Rasa ta cechuje się również bardzo dobrym apetytem, przez co są niekiedy narażone na otyłość. Oznacza to, że musimy kontrolować dietę swojego pupila, aby zapobiec przekarmieniu go.

Jeśli szukamy zwierzaka, który będzie prosty w pielęgnacji, maltańczyk nie będzie dla nas. Psy wystawowe wymagają bowiem ogromnej i regularnej dbałości o sierść. Owłosienie zadbanych maltańczyków prezentuje się niezwykle okazale. Aby osiągnąć taki efekt, należy je często kąpać – myć je powinniśmy przynajmniej raz na dwa tygodnie. Dodatkowo, niezbędne będzie częste czesanie i papilotowanie. Cechą charakterystyczną maltańczyków jest to, że nie linieją. Dlatego też warto od czasu do czasu udać się na strzyżenie. Innym istotnym zabiegiem jest wyskubywanie włosów z uszu, a także regularne dbanie o zęby, na których (jak zazwyczaj u małych psów) może odkładać się kamień.

Ile kosztuje maltańczyk? Za szczeniaka maltańczyka z rodowodem będziemy musieli dać od 1500 do aż 4000 zł. Dodatkowo, dochodzą opłaty które musimy ponosić przy wszystkich czworonogach – akcesoria, weterynarz, czy też leczenie ewentualnych chorób.

Jeśli chcemy zdecydować się na pieska z rodowodem, warto pomyśleć o maltańczyku. Należy jednak pamiętać, że jest to rasa wymagająca szczególnej pielęgnacji. Pies jednak odwdzięczy się lojalnością i bezwarunkową miłością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here