Wszystko o menstruacji

Menstruacja pochodzi z łaciny i oznacza co miesiąc. Czym jest menstruacja? Opisuje, że miesiączka jest częścią miesięcznego cyklu płodności kobiet w wieku rozrodczym. Polega na złuszczaniu się nabłonka macicy, w wyniku czego pojawia się krwawienie z pochwy. Przybiera wiele nazw jak między innymi okres czy też miesiączka. Miesiączka jest oznaką, że dziewczęta są w wieku rozrodczym. Pierwszy okres przychodzi w wieku 11-16 lat. Większość kobiet ma miesiączkę przez 40 lat swojego życia. Miesiączkowanie kończy się, kiedy kobieta przekroczy 50 lat.

Ile trwa średni cykl menstruacyjny?

Młode dziewczęta często mają nieregularne krwawienie na początku. Średni cykl menstruacyjny trwa 28 dni od pierwszego dnia okresu menstruacyjnego do pierwszego dnia następnego. Odchylenie od 21 do 35 dni od pierwszego dnia cyklu do pierwszego dnia następnego cyklu menstruacyjnego uważa się za normalne.

Ile krwi traci się podczas okresu?

To ile krwi traci się podczas okresu i ile dni trwa okres, jest indywidualne. Niektórzy krwawią przez kilka dni, inni przez ponad tydzień, ale zwykle krwawią przez 3-7 dni. Wydaje nam się, że ilość krwi, która wypływa, jest większa niż w rzeczywistości. Nie jest to wodospad, chociaż takie może sprawiać wrażenie. Podczas miesięcznego krwawienia tracimy około 35 mililitrów krwi. Tutaj występują różnice między kobietami, objętość ta się waha. Objętość od 10 do 80 mililitrów jest uważana za normalną przez ginekologa. Płyn, który wypływa, często nazywany krwią menstruacyjny wbrew pozorom nie jest tylko krwią. Płyn ten składa się z błony śluzowej, tkanek z wyściółki macicy, krwi i wydzielin pochwy.

Podpaski, tampony czy kubeczki menstruacyjne?

Tutaj każda kobieta sama decyduje się, co jest dla niej najlepszym i najwygodniejszym zabezpieczeniem podczas miesiączki. Wszystkie te metody są skuteczne i higieniczne. Kubeczek menstruacyjny jest najnowszą alternatywą na przetrwanie okresu. Działa on na podobnej zasadzie co tampon, jest jednak bardziej wydajny. Tampony są jednorazowego użytku i trzeba pamiętać, żeby zarówno tampony, jak i podpaski wymieniać co kilka godzin. Kubeczek jest wielokrotnego użytku. Można go używać nawet do dwunastu godzin, zanim się go opróżni. Należy go po każdym opróżnieniu umyć przed ponownym użyciem. Taki kubeczek można używać przez kilka lat. Jest on na pewno bardziej ekologiczny i ekonomiczny niż podpaski czy tampony.

PMS – co to jest i czy wszystkie kobiety to mają?

PMS to zespół napięcia przedmiesiączkowego. To powszechne określenie dolegliwości fizycznych, umysłowych i emocjonalnych związanych z cyklem menstruacyjnym kobiety. Niewielki procent (od dwóch do czterech procent) kobiet cierpi na tak zwane dolegliwości, które odbiegają od tego, co uważa się za normalne.

Można zajść w ciążę podczas okresu?

Nie ma szczególnego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę w tym okresie. Jednak plemniki mogą przetrwać kilka dni w ciele kobiety, więc jest takie ryzyko. Jeśli owulacja zbliża się do zakończenia krwawienia, można zajść w ciążę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here