Łupież

Łupież to powszechny problem natury estetycznej, który dotyka wielu osób niezależnie od wieku. Pojawienie się łupieżu na włosach, czy ubraniach wywołuje zawstydzenie i może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Dlatego warto wiedzieć, jakie są przyczyny powstawania łupieżu i co można zrobić, aby skutecznie się go pozbyć.

Łupież – charakterystyka i objawy

Łupież to nieprzyjemnie łuszczący się naskórek głowy, który w wyniku drapania lub rozczesywania rozprzestrzenia się na całą powierzchnię włosów oraz obficie opada na odzież w okolicach kołnierzyka, barków i ramion. Łupież nie jest przypadłością niebezpieczną dla zdrowia, czy też zaraźliwą, jednak wywołuje spory dyskomfort u osoby nim dotkniętej.

Pierwsze objawy łupieżu to przede wszystkim charakterystyczne swędzenie skóry głowy oraz nadmierne złuszczanie się naskórka, który odrywa się od skóry głowy w postaci mniejszych lub większych białych płatków. Fragmenty martwego naskórka mogą być suche lub wilgotne oraz pojawiać się z różną intensywnością. Swędzenie także może mieć charakter trwały lub okresowy.

Łupież – przyczyny i leczenie

Przyczyny łupieżu mogą być różne na przykład za rzadkie mycie włosów, przesuszona skóra głowy, alergia, nadwrażliwość na kosmetyki, czy nawet choroby typu łuszczyca, czy zapalenie skóry. Odpowiednie rozpoznanie przyczyn powstania łupieżu jest zatem kluczowe, aby podjąć skuteczne leczenie, a w tym celu warto też udać się do dermatologa.

W leczeniu łuszczycy ważny jest przede wszystkim odpowiedni dobór kosmetyków i codzienna pielęgnacja włosów. Doświadczony dermatolog pomoże nam wybrać kosmetyki oraz witaminy, dzięki którym będzie można szybko pozbyć się łupieżu. Żeby skorzystać z konsultacji dermatologicznej w ramach NFZ, należy najpierw udać się po skierowanie do lekarza rodzinnego. Jeśli okaże się, że przyczyną łupieżu są poważniejsze choroby typu łuszczyca, czy łojotokowe lub atopowe zapalenie skóry, wówczas dermatolog zleci nam dodatkowe badania, a wizyty trzeba będzie regularnie kontynuować, aż do pełnego wyzdrowienia.

Nieleczony łupież może stać się prawdziwym utrapieniem, dlatego, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy łupieżu, warto od razu udać się do dermatologa oraz uważniej przyjrzeć się sposobowi, w jaki na co dzień dbamy o włosy i skórę głowy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here