System ERP

Oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning – Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa jest metodą pozwalającą na planowanie działań w firmie i na zarządzaniu jej poszczególnymi gałęziami, np. sprzedażą, produkcją lub obsługą klienta. Oprogramowanie to wspomaga zarządzenie pracownikami oraz finansami i zasobami firmy.

Budowa oprogramowania ERP

Oprogramowanie składa się z bazy danych takiej samej dla wszystkich modułów, które odpowiedzialne są za następujące funkcje:
– przechowywanie informacji i zarządzanie nimi,
– planowanie i obsługa produkcji,
– obsługa klientów i sprzedaż towarów,
– finanse oraz płace.
– kadra oraz zaopatrzenie. Oprogramowanie może zawierać moduł dotyczący zarządzania projektami oraz transportem. System umożliwia dobranie odpowiednich modułów pod kątem konkretnego przedsiębiorstwa.

Rodzaje systemów ERP

Oprogramowanie ERP podzielić można na kilka następujących rodzajów:

– modułowe – są niezależne wobec siebie, ale współpracują ze sobą,
– zintegrowane – działają na tej samej bazie danych i platformie biznesowej. W tej bazie wszystkie funkcje oparte są na wspólnych danych.

Charakterystyka i zalety oprogramowania ERP

Oprogramowanie ERP pozwala użytkownikom na dostęp do poszczególnych danych. Wspomaga ono planowanie i wprowadzenie różnego rodzaju zmian umożliwiających sprawniejsze działanie przedsiębiorstwa. Oprogramowanie usprawnia i ułatwia pracę w firmie i zarządzanie nią. Dzięki systemowi podnosi się wiarygodność informacji o przedsiębiorstwie, a także ulepszone są procesy produkcyjne oraz logistyczne, jakie zachodzą w przedsiębiorstwie.

Zaletami płynącymi z korzystania z systemu ERP są:

– wspólna baza danych,
– szybkie i sprawne realizowanie zamówień lub zleceń,
– jednolity sposób przeglądania danych,
– wzrost sprzedaży,
– wysokiej jakości obsługa klientów.

Czynniki wpływające na wygodne użytkowanie systemu

Wpływ na wygodne używanie oprogramowania ma mała ilość kliknięć, które włączają daną funkcję. Menu oprogramowania jest czytelne i ma formę listy lub grafiki. Oprogramowanie można obsługiwać przy użyciu myszki lub skrótów klawiszowych. W obecnych czasach system ten jest mobilny i można z niego korzystać w różnych miejscach i na różnego rodzaju urządzeniach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here