USG piersi- dla dojrzałej przyszłej mamy

USG piersi nadal nie należy do powszechnie wykonywanych badań. Wielu lekarzy bardzo niechętnie je zleca, pomimo tego, że jest zupełnie nieinwazyjnie a może pomóc wykryć niepojące zmiany na bardzo wczesnym etapie. Jednak coraz częściej mówi się o tym, że badanie USG piersi w ciazy należy zlecać zwłaszcza kobietom decydującym się na późne macierzyństwo. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to takie ważne.

Ciąża – czas niezwykłych zmian

W okresie ciąży, pod wpływem olbrzymiej ilości hormonów, ciało ciężarnej zmienia się nieustannie. To wszystko jest konieczne by w jej ciele mogło rozwijać się nowe życie, ale także by przygotować ją na trudy macierzyństwa, w tym karmienie piersią. Co za tym idzie, w trakcie ciąży bardzo zmieniają się też piersi.

W dzisiejszym świecie większość kobiet jest świadoma, jak ważne jest samobadanie piersi. Także w okresie ciąży zaleca się wykonywać takie badanie w odstępach około miesięcznych. Prawda jest jednak taka, że wiele niepokojących zmian może być zignorowanych, i zrzucanych właśnie na kanwę zmian hormonalnych wynikających z błogosławionego stanu. W tym okresie nawet ginekolog wykonujący badanie palpacyjne może nie zauważyć jakiejś zmiany. Dlatego właśnie można, a nawet trzeba wykonywać w tym okresie USG piersi.

USG piersi Kraków- co warto wiedzieć

Badanie USG piersi jest bardzo precyzyjne i co najważniejsze, nieinwazyjne. Nie ma obaw, że takie badanie mogłoby zaszkodzić dziecku, co już nie jest takie pewne w przypadku mammografii. Warto jednak w tym czasie wybrać doświadczonego specjalistę do wykonania tego badania. USG piersi w ciazy mimo wszystko jest trudniejsze, zmiany jakie zachodzą w ciele kobiety są też widoczne w tym badaniu i trzeba je umieć oddzielić od tego, co powinno niepokoić.

Choć lekarze nadal nie zawsze są skorzy by wysyłać kobiety na takie badanie, warto się na nie zdecydować, zwłaszcza po 35 roku życia. Jak pokazują badania, rak piersi u kobiet w ciąży i karmiących piersią jest zwykle diagnozowany w późniejszym stadium rozwoju, a to niesie za sobą gorsze rokowania.

USG piersi Kraków najlepiej wykonać już pod koniec pierwszego trymestru ciąży. Są jednak takie sytuacje, kiedy koniecznie trzeba skorzystać z możliwości wykonania takiego badania. Na badanie usg piersi trzeba się zgłosić w przypadku niepokojących przebarwień, zgrubień (zwłaszcza pod pachą) czy wysięków z piersi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here