Jaki system operacyjny wybrać

W Polsce wśród systemów operacyjnych królują te z rodziny Windows, a zwłaszcza najnowsza odsłona, czyli Windows 10. Trzeba jednak być świadomym tego, że opcji jest więcej i może się okazać, że te mniej popularne w rzeczywistości będą dla nas znacznie lepsze. Pojawia się w związku z tym pytanie: jaki system operacyjny wybrać?

MacOS

MacOS to system, który spotkać można jedynie na urządzeniach wyprodukowanych przez Apple. Istnieje możliwość zainstalowania go również na innych urządzeniach, jednak nie jest to proste i nie zawsze wszystko działa poprawnie, z uwagi na fakt, że takie rozwiązanie nie jest wspierane przez twórców.

MacOS-a ceni się przede wszystkim za elegancki, całkowicie odmienny od systemów z rodziny Windows wygląd, lekkość i łatwość użytkowania. Do jego minusów należy za to fakt, że nie zagramy na urządzeniach z tym systemem we wszystkie gry, nie każdy program jest również do niego dostosowany.

Nie będzie to więc dobry system dla zapalonych graczy, poleca się go za to edytorom wideo i osobom zajmującym się miksowaniem i tworzeniem muzyki, a także grafikom.

Linux

Linux to nazwa, pod którą w rzeczywistości mieszczą się setki różnych dystrybucji, które potrafią być od siebie całkowicie odmienne. Możemy się zastanawiać: jaki Linux wybrać? Dla początkujących sprawdzi się przede wszystkim Ubuntu i Linux Mint, dwie dystrybucje z podobnymi do Windowsa środowiskami graficznymi, intuicyjnym sterowaniem i brakiem konieczności korzystania z wiersza polecenia. Z kolei zaawansowani użytkownicy powinni się zainteresować między innymi Arch Linuxem.

Wiele dystrybucji Linuxa można dostosować tak, aby wyglądem przypominały nie Windowsa, a MacOS-a, a więc łatwo przesiąść się na nie mogą zarówno dotychczasowi fani Microsoftu, jak i Apple.

Dystrybucje Linuxa chwali się za różnorodność, bezpieczeństwo i ochronę prywatności użytkowników. Jedyny problem jest taki, że wiele programów i gier na Linuxie po prostu nie zadziała (chociaż w wielu przypadkach ograniczenia można obejść). Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: https://techpolska.pl/jaki-linux-wybrac/.

Windows

Systemy Windows są często krytykowane za brak troski o bezpieczeństwo i prywatność użytkowników, a także liczne dziury w zabezpieczeniach i tendencję do awarii i bugów. Z drugiej strony są one bardzo łatwe w instalacji i obsłudze, a większość ludzi jest przyzwyczajona właśnie do nich. Ponadto większość gier i aplikacji tworzona jest z myślą o Windowsach, w związku z czym nie ma problemów z kompatybilnością.

Dlatego też powinni przy nich pozostać gracze, a także ci, którzy nie lubią zmian lub nie przeszkadza im polityka Microsoftu w zakresie prywatności. Warto przy tym zadbać, aby w miarę możliwości wyłączyć jak najwięcej opcji szpiegowskich Windowsa.

Wszystkie trzy powyższe systemy – MacOS, Windows i Linux mają zarówno swoje zalety, jak i wady. System, który będzie idealny dla jednej osoby, dla drugiej może być mało funkcjonalny i niewygodny, tak więc najlepiej w miarę możliwości wypróbować je wszystkie (a przynajmniej Windowsa i Linuxa – co ważne, można jednocześnie mieć zainstalowane na jednym komputerze dwa systemu), a dopiero potem podjąć decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here