nawożenie trawnika
fot. Pixabay.com

Dbanie o trawnik w naszych przydomowych ogrodach rządzi się swoimi prawami. Jeśli chcemy, aby wyglądał przepięknie i cieszył nasze oko intensywną zielenią, musimy wiedzieć, jak go prawidłowo pielęgnować. Oto kilka naszych rad, jak dbać o trawnik, aby nam dobrze służył.

Przeczytaj też http://www.przejrzystapolska.pl/koszenie-trawnika-jak-zadbac-o-swoj-trawnik/

Co trzeba wiedzieć o pielęgnowaniu trawnika?

Zanim zabierzemy się na poważnie do pracy, musimy przede wszystkim oczyścić nasz trawnik z tego, co na nim zalega. Przede wszystkim usuwamy więc z niego liście, kamyki, patyki czy odchody zwierząt. Nawet jeśli sama pielęgnacja zajmie nam sporo czasu, możemy już cieszyć się na efekt końcowy. Zadbany trawnik da nam naprawdę dużo satysfakcji i sprawi, że z jeszcze większą chęcią będziemy spędzać czas w ogrodzie.

Prace nad pielęgnacją trawnika tak naprawdę powinniśmy zacząć już wczesną wiosną. Wówczas zaczynamy od zabiegu zwanego wertykulacją. Polega on na tym, że na głębokości od 5 do 15 cm nacinamy najlepiej przy pomocy wertykulatora naszą darń. Taki proces polega na odpowiednim napowietrzeniu powierzchni naszego trawnika. To z kolei sprawi, że usuniemy próchnicę powierzchniową, jaka wytworzyła się po zimie oraz zapewnimy rosnącemu trawnikowi bardzo dobry dostęp do wody, tlenu i promieni słonecznych. Najlepiej więc ten zabieg wykonać na przełomie marca i kwietnia.

Kolejnym krokiem jest tak zwana aeracja, która polega na napowietrzeniu gleby i tym samym pobudzeniu naszej trawy do wzrostu. Aerację wykonuje się dwa razy w roku. Przed tym procesem trawę musimy skosić, a następnie podlać wodą.

Kosimy i nawozimy trawnik

Choć pielęgnacja trawnika jest zabiegiem czasochłonnym, nie chcemy na niej przecież spędzać całego naszego wolnego czasu. Dlatego też koszenie najlepiej zaplanować wówczas, gdy źdźbła trawy mają około 10 cm długości. Trawę najlepiej kosić przed południem, kiedy jeszcze nie wyschła rosa. Dzięki temu źdźbła zachowają odpowiednie nawilżenie. Jak często kosić trawnik? Najlepiej raz w tygodniu. Wówczas możemy mieć pewność, że trawa będzie nam naprawdę pięknie i estetycznie rosła.

Aby trawnik wyglądał na zadbany, należy go również odpowiednio często nawozić. To nawóz sprawia, że trawnik ma intensywnie zielony kolor, nie porastają go mchy, nie rzucają się na niego drobnoustroje, powodujące różne choroby. W okresie od marca do października powinniśmy więc nawozić trawnik regularnie.

Zobacz też: http://www.latawcedmuchawce.pl/jakie-akcesoria-przydadza-ci-sie-w-kuchni/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here