Na wstępie należy zaznaczyć, że błędem jest określanie synonimicznie pojęć odzieży ochronnej z odzieżą roboczą. Różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami ubrań są znaczące. Odzież robocza nie wymaga specjalnych certyfikatów, natomiast odzież ochronna ma za zadanie zapewnienie ochrony przed określonym niebezpieczeństwem, dlatego jej ochrona musi być certyfikowana. Odzież robocza powinna spełniać zadania sanitarne, a ubrania ochronne mają chronić przed urazami ciała pracownika, zapewnić mu bezpieczeństwo w zagrażających życiu warunkach pracy, takich jak np. ogień.
Odzież robocza
Odzież robocza powinna zabezpieczać przed możliwym zniszczeniem lub zabrudzeniem odzieży osobistej zatrudnionej osoby. Ten typ odzieży jest wymagany w pracy, gdzie konieczne jest zachowanie idealnej czystości i warunków sterylnych. Między innymi jest niezbędna w ośrodkach medycznych, salonach kosmetycznych, branży gastronomicznej i zakładach fryzjerskich. Jest wymagane, by odzież robocza była ubierana codziennie przez pracownika.
Najważniejszym zadaniem odzieży roboczej jest zachowanie sterylności, w zależności od typu pracy, do tego rodzaju odzieży zaliczane są elementy, takie jak okulary, kask, obuwie, kamizelki lub całkowity komplet ubrań. W tej kategorii ubrań znajdziemy także ubrania jednorazowego użytku. Ten typ odzieży łatwo się czyści, jest przystosowany do częstego prania.
W odzieży roboczej można określić typy odzieży roboczej do branży lekarskiej, ogrodniczej, gastronomicznej, dla mechaników, czy też budowlańców.
Odzież ochronna
Odzież ochronna ma na celu zapewnienie ochrony zdrowia pracownika i ochrona przed możliwymi urazami ciała podczas wykonywanej pracy. Ubrania tego typu powinny być odpowiednio zaprojektowane i wykonane z takich materiałów, by pracownik miał zagwarantowane bezpieczeństwo. Największe ryzyko niosą ze sobą ogień, gazy chemiczne, bardzo wysoka lub niska temperatura, wilgotność, obsługa sprzętów mechanicznych. Ze względu na rodzaje zagrożeń można wyróżnić odzież niepalną, wodoodporną, kwasoodporną, olejoodporną, nieprzemakalną itd.
Do elementów ubioru należeć będą rękawice, kombinezony, kaski, gogle, hełmy, fartuchy.
Odzież ta jest całkowicie nastawiona na ochronę, jej estetyka jest podporządkowana funkcjonalności. Niekoniecznie jest ubierana codziennie przez pracownika, jedynie w niektórych czynnościach wykonywanej pracy.
Pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom odzież ochronną zgodną z przepisami BHP. Określone jednak nie jest, czy musi to być odzież nowa, czy używana.
Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości odzieży roboczej, sprawdź hurtownię BHP Nawigator – dowiedz się więcej.
Podsumowanie
Podsumowując nie powinniśmy mylić odzieży ochronnej z roboczą. Mają one inne zadania i zastosowania. Odzież robocza ma spełniać cele sanitarne, pomóc zachować sterylność i czystość w wykonywanym zawodnie. Odzież ochronna natomiast powinna gwarantować bezpieczeństwo pracownikom, chronić ich zdrowie i życie w pracy niosącej ryzyko. Niezależnie jednak od typu odzieży każda powinna być stworzona z wysokiej jakości materiałów, gwarantując komfort, funkcjonalność i bezpieczeństwo pracy.