Egzaminy- przykry obowiązek każdego studenta

0
2202

Studia to dość fajny czas w życiu człowieka. Po pierwsze dlatego, że jest się jeszcze młodym i cały świat stoi przed nami otworem. Wydaje się nam, że nie ma takiej rzeczy, której nie moglibyśmy dokonać. To pewnie dlatego, że jeszcze mało wiemy o prawdziwym życiu, gdyż nie było nam dane zaznać goryczy porażki. Po drugie studenci studiów stacjonarnych nie chodzą do pracy, gdyż nie daliby rady połączyć jej z nauką. Ich głównym zajęciem jest uzyskiwanie zaliczeń przedmiotowych i zdawanie egzaminów semestralnych. Ich liczba waha się w zależności od kierunku, na jakim uczy się młody człowiek.

Rekordziści mają nawet po osiem lub dziewięć egzaminów w czasie trwania jednej sesji. A trzeba zaznaczyć, że na studiach rozróżnia się sesję zimową i letnią. W związku, z czym taki nieszczęśnik w ciągu roku może mieć nawet 15 egzaminów. To spora dawka nieprzespanych nocy, ogromnego stresu, i tony notatek, które trzeba skserować, potem przeczytać, a na końcu zapamiętać. Klasyczny student przed sesją jest jak zwierzę pociągowe. Musi dźwigać ze sobą masę książek. Przydadzą mu się one do nauki. Egzaminy występują w dwóch formach. Pierwsza to forma pisemna i jest znacznie bardziej popularna. Służy do sprawdzenia wiedzy studentów, którzy odpowiadają na pytania, pisząc o konkretnych zagadnieniach lub problemach związanych z przedmiotem.

Forma pisemna składa się z pytań, na które trzeba udzielić długich i wyczerpujących odpowiedzi, bądź z krótkiego testu, który ma format zamknięty. Do każdego pytania są dołączone odpowiedzi, które są oznaczone literkami A, B, C bądź D. Tylko jedna z nich jest prawidłowa, choć optycznie może wydawać się, że są do siebie bardzo podobne. Wykładowcy wolą formę pisemną egzaminów, bo przy tak dużej liczbie studentów na roku jest ona po prostu bardziej ekonomiczna. Poza tym znacznie łatwiej się ją ocenia, gdyż ma ściśle określone ramy, poza które nie można wykraczać. Jeśli się to zrobi, egzamin jest niezaliczony. Studenci też wolą taki sposób sprawdzania wiedzy, bo można zrobić ściągi, które przydadzą się podczas pisania. Jedyny warunek to nie dać się przyłapać na gorącym uczynku. Inaczej zostanie się wyrzuconym z sali, a egzamin będzie unieważniony. Będzie można go poprawić dopiero w sesji poprawkowej.

Druga forma sprawdzania wiedzy studentów to egzamin ustny. Jest on trudniejszy do zdania, bo towarzyszy mu większy stres. Student pozostaje sam na sam z egzaminatorem i musi odpowiadać na jego pytania. Na zapoznanie się z nimi, ma około 15 minut. Po tym czasie zobowiązany jest rozpocząć swoją wypowiedź. Egzaminator uważnie go słucha, a w razie konieczności zadaje dodatkowe pytania. To od jego oceny zależy czy student zda egzamin, czy go obleje. Ile lat trwają studia? Jeśli są one licencjackie to 3, a jeśli magisterskie to 5. Choć można najpierw pójść na licencjackie, a dopiero potem zdecydować się na studia magisterskie. W takim przypadku te drugie trwają jedynie dwa lata. Do ukończenia obu typów studiów potrzebne jest napisanie pracy. Pierwsza to praca licencjacka, a druga to praca magisterska. Po jej napisaniu odbywa się końcowy egzamin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here