Jaskółcze Ziele – prezent od natury

0
1872

Glistnik, szerzej znany pod nazwą jaskółcze ziele, jest rośliną szeroko znaną w naszej kulturze i od stuleci stosowaną w medycynie ludowej. Przypisuje się jej bardzo dobroczynne działanie na organizm człowieka, w tym świetne oddziaływanie na skórę i redukcję problemów z nią związanych. Co warto wiedzieć o tym cennym leczniczym składniku?

Jakie właściwości ma jaskółcze ziele?

To dość popularna w Polsce roślina, która w księgach zielarskich występuje już od wieków. Sok pozyskany z glistnika ma właściwości bakterio- i wirusobójcze, co jest chętnie wykorzystywane przez naturopatów. Wśród wchodzących w jego skład substancji znajduje się sporo silnych alkaloidów, o stwierdzonym oddziaływaniu przeciwnowotworowym, a niektóre z nich już dzisiaj są wykorzystywane podczas terapii antyrakowych. Z tych powodów jaskółcze ziele jest tak chętnie pozyskiwane przez zielarzy, a preparaty z nim można spotkać niemal w każdym polskim sklepie zielarskim.

Zastosowanie jaskółczego ziela

Najczęściej stosuje się jaskółcze ziele na kurzajki. Nietrudno jest znaleźć gotowe preparaty z wygodnym aplikatorem. Glistnik spełnia się w tej roli zaskakująco dobrze i już kilkudniowa kuracja przy jego wykorzystaniu wystarcza do trwałego rozwiązania tego szpecącego dłonie problemu. Dzieje się tak za sprawą silnego antywirusowego działania, ponieważ większość brodawek powodowanych jest infekcją wirusa HPV. Jaskółcze ziele ma również świetne działanie na wszelkie zmiany grzybicze, co jest konsekwencją jego grzybobójczych właściwości – regularnie i sumiennie stosowanie może doprowadzić do wyleczenia grzybicy skóry czy paznokci.

Jednak na tym nie kończą się zalety glistnika – stosowany jest od lat dla wzmocnienia odporności, a także jako środek rozkurczowy, pomocny w walce z bólami brzucha, bólami menstruacyjnymi czy kolkami. Szeroko opisane jest również jego działanie moczo- i żółciopędne i przeciwbólowe. Jednak przy stosowaniu wewnętrznym należy pamiętać, że przy dłuższym stosowaniu jaskółcze ziele jest rośliną toksyczną – dlatego nie należy go pić dłużej, niż do wyleczenia dolegliwości, na pewno nie tygodniami, czy miesiącami.

Glistnik to również skuteczny środek uspokajający – odwar przygotowany z glistnika skutecznie relaksuje, pomaga zasnąć i koi zszargane nerwy. Odpowiedni napój jest bardzo łatwy w przygotowaniu – pół łyżki stołowej ziela można zalać szklanką ciepłej (niegorącej) wody i ogrzewać pod przykryciem przez pół godziny. Po 10 minutach można go odcedzić i pić 3 razy dziennie po łyżce stołowej.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWłókniaki
Następny artykułLiposukcja laserowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here