Alergie pokarmowe dotykają także kotów i ich opiekunów. Jeśli Twój kot ma nadwrażliwy układ trawienny, a niektóre składniki wywołują u niego mniej lub bardziej intensywne reakcje uczuleniowe, niewykluczone, że cierpi on na alergie. Wówczas, konieczna może okazać się wizyta u weterynarza, który dokona wyczerpującej diagnozy. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w przypadku kocich alergików jest stosowanie odpowiedniej karmy, która będzie przeciwdziałać występowaniu reakcji alergicznych. Poniżej podpowiadamy jak odnaleźć taką karmę na sklepowych półkach, czym powinna różnić się od karmy konwencjonalnej oraz na co zwrócić uwagę w czasie zakupów.
Karma bezpieczna dla kota z alergiami – najważniejsze porady
Kocie karmy hipoalergiczne to produkty wyprodukowane w określony sposób, z wykorzystaniem wyselekcjonowanych składników. Odpowiadają na potrzeby kotów cierpiących na różnego typu alergie i problemy trawienne. Pomimo odmiennego składu od karm konwencjonalnych, karmy hipoalergiczne gwarantują optymalne przyswajanie wszystkich składników odżywczych. Mogą być zatem stosowane jako karmy podstawowe, stanowiące codzienną dietę Twojego pupila.
Na jakie cechy zwrócić uwagę w czasie wyboru karmy hipoalergicznej dla kota? Przede wszystkim na składniki użyte w produkcji. Warto unikać produktów zawierających dodatki chemiczne lub ulepszacze smaku. Odpadają więc wszelkie karmy z barwnikami, stabilizatorami konsystencji oraz wysoko przetworzonym tłuszczem. Będą one niepotrzebne obciążać układ trawienny zwierzaka.
Ważne jest także białko użyte do produkcji danej karmy. Polecamy sięgać po produkty monobiałkowe, w których znalazło się wyłącznie białko o jednakowym pochodzeniu. Pomimo ograniczonego składu, są idealne w zaspokajaniu kociego apetytu oraz pomagają w utrzymaniu jego prawidłowej wagi. Dodatkowym atutem będzie wysoka zawartość składników odżywczych – takich jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze.
Karma hypoalergiczna w zbilansowanej kociej diecie
Karma weterynaryjna dla kota to produkty wzbogacone o różne dodatki, mające poprawić ich smak oraz zwiększyć zawartość składników odżywczych. W karmach takich nie znalazły się dodatki, takie jak zboża, będą niepotrzebnymi wypełniaczami. Niektóre karmy weterynaryjne pełnią funkcje dodatkowe – ułatwiają wypróżnianie się, redukują dokuczliwe wzdęcia, wspomagają działanie układu trawiennego. Mogą także przeciwdziałać powstawaniu biegunek.
Karmy weterynaryjne i hipoalergiczne są także wykorzystywane w czasie rekonwalescencji kocich pacjentów, na przykład po zabiegu sterylizacji lub kastracji. Stosowana wówczas karma ułatwia powrót do zdrowia i zapobiega powstawaniu chorób i zakażeń. Warto także rozważyć zakup karmy o odpowiedniej granulacji lub kształcie, która może ułatwiać jej przyswojenie. Karmy takie są łatwe do przełknięcia i pogryzienia, a także pozytywnie wpływają na proces trawienia.
Wybierając karmę warto także zwrócić uwagę na obecność w składzie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych – omega 3 i omega 6. ważny jest także błonnik, który wspomaga działanie układu pokarmowego. Polecamy unikać karmy zawierającej błonnik przetworzony chemicznie, który może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego.