Prywatne gabinety lekarskie konieczność czy dobrowolny wybór?

Osoby zmagające się z chorobami bardzo często wybierają prywatną wizytę u lekarza. Czasami jest to dyktowane przez konieczność związaną z sytuacja, jaka zaistniała. Jednak bardzo często wolimy iść zapłacić i spokojnie skorzystać z wizyty lekarskiej, w miłej atmosferze, bez czekania. Jak często zdarza się, że płacimy za badania i porady medyczne z własnego wyboru, a kiedy jest to konieczność?

Odległe terminy na wizyty u specjalisty
Niestety prawdą jest, że kolejki do lekarzy specjalistów, a także na różnego rodzaju badania diagnostyczne są niebotycznie długie, a terminy przerażająco odległe. Czasami można coś załatwić po tak zwanej znajomości, jednak niewielki odsetek pacjentów ma takie możliwości. Inną opcją jest wystawienie przez lekarza, który wypisuje nam skierowanie dopisku „pilne”, jednak nawet w takiej sytuacji nie zawsze mamy pewność, że jest to honorowane przez placówki medyczne. Czasami zdarzy się, że ktoś zrezygnuje z wizyty i uda nam się zapisać wcześniej. Dlatego tak istotne jest, aby nie robić sztucznych kolejek. Należy w momencie rezygnacji z wizyty wypisać się z listy oczekujących, aby innym zrobić miejsce. Od niedawana istnieje możliwość dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, zapisywania się na wizyty u specjalistów bez kolejek.

Czy prywatnie jest faktycznie szybciej i lepiej?
Wydawałoby się, że prywatną wizytę lekarską lub badanie diagnostyczne będziemy mieli od ręki… niestety nie do końca tak jest. W większości przypadków do bardzo obleganych specjalistów należy nawet prywatnie czekać od kilku do kilkunastu tygodni. Podobnie sprawa się ma z różnego rodzaju badaniami, na które potrafią być bardzo odległe terminy.
Jeśli chodzi o jakość obsługi prywatnej oczywiście wszyscy dokładają starań, aby było komfortowo, miło i na godzinę. Jednak kto zna życie, wie że lekarzowi ciężko jest wyliczyć czas dla pacjenta, dlatego bardzo często zdarza się, że zostaniemy przyjęci trochę później niż było to zakładane.

Koszty na jakie należy się przygotować
Idąc na prywatną wizytę lekarską warto dowiedzieć się w rejestracji, w trakcie zapisywania się na wizytę o koszty, aby przygotować się finansowo. To ile kosztuje wizyta u ginekologa, kardiologa, neurologa i innych specjalistów jest uzależniona od regionu w jakim mieszkamy. Po wizycie w prywatnym gabinecie lekarskim należy przygotować się na kolejne wydatki, o ile nasze leczenie wymaga dalszej diagnostyki. Niestety skierowania na wszelkie badania wystawione w prywatnych placówkach nie są honorowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) i musimy za nie sami zapłacić.

Dlaczego idziemy prywatnie do lekarza?
Czasami po prostu jest nam tak wygodniej, ponieważ wizyty prywatne na ogół odbywają się popołudniami i wieczorami, więc spokojnie po pracy możemy skorzystać z porady medycznej. W momencie natychmiastowej potrzeby konsultacji lekarskiej zawsze łatwiej jest się dostać do prywatnego gabinetu niż szukać szczęścia na NFZ. Dodatkowo mamy bezpośredni wpływ na to do jakiego lekarza się wybierzemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here