Ile kosztuje dziecko?

Ile kosztuje dziecko? To pytanie najczęściej zadają sobie partnerzy, którzy świadomie planują posiadanie dzieci. Czy można podać konkretną sumę, jaka będzie potrzebna na wydatki związane z maleństwem? Czy budżet, przeznaczony na małego człowieka wzrasta z jego dorastaniem? Na to pytanie można znaleźć odpowiedź poniżej.

Po pierwsze – wyprawka
Planując posiadanie dzieci, przyszli rodzice często chcą skrupulatnie wyliczyć, jaką kwotę należy odłożyć, by zabezpieczyć pierwsze potrzeby nowego członka rodziny. Z nowym, małym człowieczkiem wiąże się wyprawka czyli lista niezbędnych, podstawowych rzeczy, które najczęściej powinny być zabezpieczone przez rodziców jeszcze przed przyjściem na świat niemowlaka. I tu możemy wymienić między innymi: łóżeczko (średniej klasy to koszt około 500 zł), przewijak (ok. 100 zł), wózek (używany kupimy już za 500 zł), wanienka (ok. 80 zł), komplet pierwszych ubranek (ok. 500 zł), pieluszki jednorazowe (zabezpieczenie na pierwszy tydzień życia dziecka to koszt ok. 125 zł), mleko (na pierwsze 3 dni = 45 zł), środki higieny (ok. 400 zł), kilka zabawek (ok. 100 zł). Można by pomyśleć, że na zabezpieczenie podstawowych rzeczy dobrze by było odłożyć 4- 5 wypłaty.

Po drugie – rośnie wzrost, rosną koszty?
Wielu rodziców uważa, iż „małe dzieci, mały problem, duże dzieci – duży problem”. Czy to sformułowanie odnosi się również do kosztów związanych z utrzymaniem dziecka. Tu należy zwrócić uwagę, na fakt, iż dziecko w późniejszym okresie nie będzie potrzebowało już pieluch, częstych wizyt u lekarza, nie będzie rosło w tak szybkim tempie jak maluchy – tym samym ubranka posłużą mu na dłużej. Jednak wraz z jego wiekiem dojdą opłaty związane z przedszkolem (ok. 400 zł), dodatkowymi zajęciami ( np. angielski 50 zł, szkoła tańca 100 zł, nauka pływania 120 zł). Zabawki również będą coraz droższe, gdyż grzechotka dla nastolatka może okazać się już nie wystarczająca. Nasz nastolatek będzie potrzebował laptopa, telefonu komórkowego czy wieży do słuchania muzyki.

Po trzecie – skarbonka bez dna
Wielu rodziców dorosłych dzieci myśli, że teraz odetchną, gdy okazuje się, że ich „maleństwo” właśnie osiągnęło pełnoletniość. Nic bardziej mylnego. Od teraz koszty utrzymania zwiększą się do naprawdę sporych rozmiarów, gdy postanowimy naszą pociechę wysłać na studia do innego miasta. Studia dzienne nic nie kosztują, aczkolwiek utrzymanie w dużym mieście już tak. Wynajem stancji to koszt od ok. 500 do nawet 1000 zł ( w zależności od miasta), utrzymanie (jedzenie, ubrania, bilet miesięczny, artykuły papiernicze to koszt min. 1000 zł na miesiąc). Owszem student dzienny może zawsze dorobić sobie na weekendowej pracy, jednak są to zazwyczaj środki przeznaczane na życie studenckie, które również jest dość drogie.

Podsumowując, ile kosztuje dziecko? Dziecko na pewno kosztuje nas więcej i wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednak jest to „inwestycja”, która zdecydowanie ma więcej plusów niż minusów, a jej profity każdy rodzic może zgarniać przez całe życie, każdego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here