Moje pierwsze akwarium

Od dziecka twoim marzeniem było założenie akwarium? A może dopiero niedawno przyszedł ci do głowy taki pomysł? Przed wizytą w sklepie zoologicznym warto zapoznać się z niezbędnymi elementami wyposażenia, co z pewnością ułatwi podjęcie trafnych decyzji zakupowych i pozwoli uniknąć częstych błędów nowicjuszy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wybierania podstawowego sprzętu akwarystycznego.

Filtr

Absolutnie niezbędnym elementem wyposażenia akwarium jest filtr. Jego moc powinna być dostosowana do objętości zbiornika. Podczas zakupów można kierować się zasadą, według której pojemność akwarium powinna być pomnożona razy 2 lub 3. W ten sposób do 50-litrowego zbiornika należy zatem kupić urządzenie o mocy 50-150 l/h. Ponadto sprzęt powinien zapewniać filtrację biologiczną i mechaniczną. Ważny jest też montaż — filtr wewnętrzny marki Aquael umieszcza się wewnątrz akwarium, dostępne są też modele zewnętrzne. Z kolei ze względu na sposób czyszczenia sprzęt można podzielić m.in. na filtry kubełkowe i kaskadowe.

Grzałka

Utrzymanie stałej temperatury w akwarium jest niezmiernie ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa ryb, roślin i innych organizmów żywych. Warto pamiętać, że większość mieszkańców domowych zbiorników to egzotyczne gatunki, które lubią nieco cieplejszą wodę o temperaturze ok. 22-28 stopni Celsjusza. Dla początkujących (i nie tylko) akwarystów najlepszym wyborem prawdopodobnie będzie grzałka z termostatem. Jej moc należy dostosować do pojemności zbiornika. Przykładowo do objętości 80 litrów można przyjąć 1 W na każdy litr, z kolei przy większych zbiornikach można zmniejszyć tę wartość do 0,5 W na 1 l wody.

Oświetlenie

Wbrew pozorom oświetlenie akwarystyczne nie pełni jedynie funkcji dekoracyjnych. Szczególnie ważne jest w przypadku roślin, które wykorzystują światło do wzrostu i przeprowadzania procesu fotosyntezy. W ofercie internetowego sklepu zoologicznego AquaelZoo można znaleźć nawet specjalne lampy ledowe stworzone właśnie z myślą o roślinach. Ponadto oświetlenie ma wpływ również na życie ryb m.in. tarło, metabolizm czy też wytwarzanie witaminy D3.

Napowietrzacz

Ten typ sprzętu zdecydowanie zalicza się do podstawowego wyposażenia domowego akwarium. Do jego zadań należą pompowanie powietrza i natlenianie wody. Dzięki temu niepozornym urządzeniu można dostarczyć rybom i roślinom odpowiednią ilość tlenu, co z kolei ma niebagatelny wpływ na ich kondycję. Obecność dobrej jakości napowietrzacza jest szczególnie ważna w przypadku zbiorników, w których mieszka dużo ryb bądź nie ma żywych roślin.

Sterylizator

Podczas kompletowania wyposażenia akwarium warto zwrócić uwagę na sterylizatory. Specjalne lampy UV mogą pomóc w oczyszczeniu wody, wspomagając tym samym działanie filtra. Promieniowanie ultrafioletowe wykazuje bowiem właściwości dezynfekujące, dzięki czemu usuwa różnego rodzaju zanieczyszczenia, bakterie czy też glony. Sterylizator można stosować zarówno w momencie wystąpienia problemu np. z mętną wodą, jak i zapobiegawczo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here