Magazynier - zawód z przyszłością

Decydując się na wybór zawodu dla siebie powinniśmy brać pod uwagę zapotrzebowanie na rynku pracy, wysokość wynagrodzenia oraz nasze predyspozycje i kwalifikacje.

Nie ulega wątpliwości, że w kwestii zapotrzebowania niezwykle atrakcyjną opcją jest zawód magazyniera. Duża ilość centrów logistycznych oraz firm produkcyjnych, które pojawiły się w Polsce w ostatnich latach generuje ogromne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych magazynierów. Do ich obowiązków należy m.in. rozładowywanie samochodów, kontrola dostaw, umieszczanie towaru na regałach, a następnie zdejmowanie go w miarę pojawiającego się zapotrzebowania. Istotna jest również weryfikacja stanów magazynowych. Praca nie jest nudna, ponieważ na magazynie mamy do czynienia z różnymi problematycznymi sytuacjami, których rozwiązanie nieraz wymaga inicjatywy i nieszablonowego myślenia. Taka perspektywa może wydawać się interesująca, jednak tu musi pojawić się pytanie: ile zarabia magazynier?

Wynagrodzenie magazyniera zależy od rodzaju firmy, zakresu obowiązków oraz posiadanych kwalifikacji. Najsłabiej wykwalifikowani magazynierzy mogą liczyć na kwotę nieznacznie przekraczającą płacę minimalną. Wielu pracowników ma jednak wyższe kwalifikacje, najczęściej umiejętność obsługi wózka widłowego, który w dużych firmach jest nieodłącznym narzędziem pracy. Niektórzy pracownicy znają język obcy, co pomaga im porozumiewać się z kierowcami z zagranicy. Ważną umiejętnością jest również zdolność do pracy na wysokościach, która może być przydatna w magazynach wysokiego składowania. Magazynier z wysokimi kwalifikacjami może bez problemu zarobić nawet 3000 zł netto. Dodatkowo pracodawca zwykle premiuje staż pracy w swoim zakładzie. Osoba zatrudniona na magazynie często ma możliwość pracy w nadgodzinach lub w porze nocnej, dzięki czemu otrzymuje kolejne dodatki do pensji.

Praca magazyniera może, ale nie musi być ciężka. Dużo tu zależy od specyfiki zakładu. Czasem pracownicy są mocno obłożeni pracą tylko w określonych godzinach, podczas gdy w innych mają trochę luźniej. Nieraz dostają dodatkowe zadania do wykonania, np. związane z udziałem w inwentaryzacji lub wyjaśnianiem niezgodności w stanach magazynowych. Można to potraktować jako urozmaicenie, dzięki któremu praca nie ogranicza się do jazdy wózkiem widłowym i nie zniechęca rutyną, Z pewnością jest to zawód warty rozważenia przez osoby, którym zależy na dużym, konkurencyjnym rynku pracy, na którym z pewnością znajdą coś dla siebie. Magazynier nie może bać się pracy fizycznej i musi być szczególnie wyczulony na przepisy bhp. Zdolny pracownik ma możliwość awansu np. na brygadzistę, a niekiedy nawet na stanowiska kierownicze, ponieważ praca na magazynie pozwala dość głęboko poznać różne aspekty działania przedsiębiorstwa. Początkujący magazynier nie zarobi fortuny, ale ma szansę rozwinąć się zawodowo i w ciągu kilku lat uzyskać satysfakcjonującą stawkę. W razie konieczności bez problemu może zmienić pracodawcę na takiego, który zaoferuje mu lepsze warunki. Dlatego jeśli tylko ktoś akceptuje specyfikę pracy magazyniera, może śmiało szukać szczęścia w tym zawodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here