Kupujemy teren pod inwestycję

Wybór terenu pod inwestycję nie należy do łatwych. Abyśmy mogli w przyszłości cieszyć się z kawałka zakupionej ziemi i czerpać z niej upragnione zyski, musimy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, czy aby na pewno wymarzona działka spełnia szereg norm ustalonych przez prawo.

Które tereny pozwolą Ci zarobić?

Szukając działki w celu inwestycji, powinniśmy się dobrze zastanowić, która działka pozwoli nam w dłuższej perspektywie zarobić oraz jakie czekają nas koszty. Dajmy na to, że możemy kupić lat i związać z nim tartak. Pomysł dobry, ale ile kosztuje hektar lasu? To oczywiście tylko przykład. Miejmy na uwadze, iż najprościej zwiększyć cenę immobiliów w początkowym okresie jej zagospodarowania. Wystarczy, że nabędziemy nieuzbrojoną działkę rolną i doprowadzimy kanalizację i prąd.

Jeżeli zakupujemy ziemię w celu zbudowania na niej nieruchomości, warto wcześniej sprawdzić, jak mają się jej wyróżniki do naszych kalkulacji budowlanych. W przypadku projektu na zamówienie warto konsultować się wcześniej z architektem.

Czy znasz Miejscowy plan zagospodarowania terenu?

Kolejnym aktem, który powinniśmy dokładnie prześledzić przed zakupem działki inwestycyjnej, będzie miejscowy plan zagospodarowania terenu, jeśli takowy istnieje. W niektórych przypadkach sprzedający może nas wprowadzać w błąd twierdząc, że działka jest w pełni inwestycyjna. Może się nawet zdarzyć tak, że wynika to z jego niewiedzy, nie nielojalności.

Dużą czy mała?

Myszkując w poszukiwaniu działki o najlepszych wymiarach, trzeba koniecznie zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 roku. W rozporządzeniu tym uregulowane zostały kryteria, które powinna spełniać budowla, by nie lekceważyć ładu przestrzennego. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o kupnie działki, powinniśmy jednocześnie zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzennego terenu. Dzięki temu będziemy mogli poznać wszystkie informacje o przeznaczeniu okolicznych terenów czy ograniczeniach w ich użytkowaniu.

Z księgi wieczystej dowiemy się, jaki jest dokładny areał nieruchomości i czy jest ona zabudowana, a także czy ciążą na niej jakieś zobowiązania. Może się okazać na przykład, że parcela pozostaje objęta hipoteką, czego na pewno byśmy nie chcieli. Dokładnych informacji o działce, którą jesteśmy zwabieni, może nadarzyć również wypis z ewidencji gruntów.

Jak wybrać działkę?

Zastanawiając się nad tym, jak wartość ziemi będzie oscylowała w czasie, powinniśmy przede wszystkim nieźle przeanalizować jej umieszczenie. Zastanawiając się nad sprzyjającymi dla nas lokalizacjami, zdecydujmy się na działkę inwestycyjną w punkcie, który znamionuje się dużym potencjałem wzrostu. Do takich należą na przykład działki leżące blisko sporych miast czy rejonów atrakcyjnych dla turystów.

Myśląc o odsprzedaniu z czasem działki, warto wybrać miejsce, które wyróżnia się na przykład dużymi walorami krajobrazowymi. To gwarantuje, że znajdą się chętni na zakup nieruchomości. Jeżeli chcemy kupić działkę położoną w spokojnym, peryferyjnym miejscu, upewnijmy się, że istnieją dogodne możliwości dojazdu do większego miasta.

Sprawdź… dojazd

W niektórych przypadkach bolączką okazuje się kwestia transportu, czy mówiąc bardziej przyziemnie, dojazdu do drogi głównej. Powinniśmy zawsze szczegółowo prześledzić tę kwestię. Może nam się wydawać, że droga, która prowadzi do naszej działki to droga gminna, z której będziemy mogli bez problemów korzystać.

Przed zakupem działki zawsze powinniśmy sprawdzić dokładnie wszystkie związane z nią czynności urzędowe w urzędzie. Jeżeli nasz czas jest ograniczony, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy rzeczoznawcy albo prawnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here