Koszty ślubu kościelnego

Każda kobieta marzy, albo skrycie marzyła o dniu, w którym ubrana w białą suknie (chociaż już nie koniecznie białą w obecnych czasach ), z ukochanym pod ręką będzie wyznawać dozgonną miłość i wierność, przypieczętowaną przez księdza.
Tylko jako dzieci nigdy nie myślałyśmy o kosztach i organizacji samej uroczystości. Widziałyśmy tylko samą uroczystość w finalnej formie.
Kiedy ten dzień rzeczywiście zbliża się wielkimi krokami, dopiero widzimy ile to wszystko kosztuje nas czasu, energii i zasobów finansowych.
W zależności jak chcemy, aby ten dzień wyglądał możemy minimalizować koszty, ale też cięcie wydatków jakie wydamy na ten dzień, będzie równało się zmianą naszych wyobrażeń i być może staną się mniej lub bardziej podobne do tych, które finalnie mamy w głowie.
Ile kosztuje ślub kościelny na prawdę ?
Na początek musimy uiścić opłatę w Urzędzie Stanu Cywilnego, która wynosi ok 80 złotych.
Kolejny nasz koszt jest wprawdzie co łaska, bo płacimy już w kościele (istnieją kościoły, które mają swoje cenniki co w prawdzie nie jest odpowiednie, ale niestety się zdarza). Jest to koszt od 200 do nawet 1000 złotych.
Kiedy już jesteśmy przy kosztach umieszczanych w kościele to dalej idąc tym torem musimy wspomnieć o oprawie w kościele i jest to koszt również bardzo zróżnicowany. Wynosi od 100 do nawet 500 złotych.
Najważniejszy dla nas, bo wizualnie widoczny element jest oprawa kościoła, której koszty są również bardzo różne, ale szacuję się, że od 400 do 1200 złoty (w zależności jak byśmy chciały, aby w tym dniu kościół wyglądał).
Najlepszy koszt dla Panny Młodej to jednak kupno sukienki, rękawiczek i welonu. Tutaj ceny są na prawdę bardzo różne. Od 200 złotych do nawet kilku tysięcy. Jeśli jednak podoba nam się konkretny model sukienki, a nie stać nas na nią to możemy wypożyczyć podobną w wypożyczalni, albo poszukać używanej kreacji w świetnym stanie i nasze finalne koszty bardzo się zmniejszą, a my będziemy wyglądać w dniu ślubu tak jak sobie wymarzyłyśmy.
Kolejny duży koszt jest w obuwiu i dodatkach, które Panna Młoda musi dobrać do sukienki, ale w dobie internetu może poszukać sobie używanych rzeczy i koszty znacznie zminimalizować.
To samo jest z ubiorem Pana Młodego, chociaż garnitur warto kupić nowy, bo w przeciwieństwie do Panny Młodej, która swojej sukienki już nie założy, to Pan Młody może go nosić na różne uroczystości w przyszłości.
Kolejny koszt to wynajem samochodu, jeśli nie mamy własnego, który wyglądałby pięknie. Można porozglądać się wśród rodziny i wtedy i ten koszt nam odpadnie, bo normalnie wynajem auta kosztuje od 200 do nawet 2000 złotych plus dekoracja, która jest dodatkowym kosztem .
Kolejne koszty to już tak na prawdę drobiazgi jak kupno stroika, wykonanie makijażu Panny Młodej (jeśli wcześniej poćwiczysz możesz zrobić to sama ), czy fryzura.
Jak widać koszty zależą głównie od naszych preferencji i od tego jak chcemy, aby ten dzień wyglądał. Jeśli nasze wyobrażenia są wybujałe to możemy się szykować na na prawdę spore koszty, ale na własnym ślubie nie powinno się oszczędzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here