Kosmetolog czy kosmetyczka?

Zabiegi kosmetyczne są obecnie bardzo modne. Poddają się nim głównie kobiety, ale ostatnio coraz częściej także i mężczyźni. W końcu nie tylko panie mogą o siebie dbać i ładnie wyglądać.
Liczba salonów kosmetycznych ciągle wzrasta, a ich właściciele raczej nie narzekają na brak klientów. Niekiedy na umówiony zabieg trzeba wręcz długo czekać. Ceny oferowanych usług nie należą do najniższych, ale czego się nie zrobi dla pięknego wyglądu. Popularność zabiegów upiększających sprawiła, że wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Coraz więcej jest na rynku kursów oraz szkół policealnych i zawodowych dla kosmetyczek. Inną opcją, choć trudniejszą, są studia z zakresu kosmetologii. Czy laik wie jednak, czym różni się zawód kosmetologia od kosmetyczki?
Kosmetolog ma dużo większą wiedzę z zakresu medycyny, chemii, biologii. Ministerstwo pracy zalicza wręcz ten zawód do zawodów medycznych. Osoby chętne, by się w tym specjalizować, muszą przyswoić dużą ilość materiału, na pewno większą niż osoby na kursach kosmetycznych czy w szkołach policealnych. Można więc przyjąć, że kosmetolog oferuje bardziej skomplikowane zabiegi i ma większą wiedzę niż kosmetyczka.
Pewnie wiele osób jest ciekawych, ile zarabia kosmetolog. Zarobki zależą oczywiście od wielu czynników m.in. stażu pracy, lokalizacji (małe, duże miasto), prestiżu salonu, wybranej ścieżki kariery. Można jednak przyjąć, że średnia to 2-3 tysiące złotych miesięcznie. Dla porównania, zarobki kosmetyczki to często najniższa krajowa, rzadko kiedy więcej niż 2 tysiące złotych.
Jeśli zależy nam na wykonaniu dość skomplikowanego i drogiego zabiegu, warto dowiedzieć się, czy będzie on wykonywany przez kosmetologa, czy kosmetyczkę, gdyż przy niektórych usługach potrzebna jest dużo większa wiedza.
Gdy zależy nam na zabiegach typu: manicure, pedicure, peeling czy mikrodermabrazja, bez problemu zrobi nam to kosmetyczka.
Bardziej skomplikowane zabiegi (np. medycyna estetyczna) wykonują już przeważnie kosmetolodzy, dlatego zarobki kosmetologów są wyższe.
Moda na młodość wciąż trwa, dlatego wszystkie salony medycyny estetycznej czy salony kosmetyczne rozkwitają. Celebryci robią co tylko mogą, by opóźnić procesy starzenia lub zamaskować to, czego nie da się już cofnąć. Za nimi podążamy my, zwykli ludzie, którzy też chcemy wyglądać młodo i pięknie, a przynajmniej tak się czuć. Pragniemy upodabniać się do gwiazd na okładkach gazet lub do tych, które widzimy w telewizji. Salony oferują coraz większą gamę swoich usług. Pojawiają się nawet zabiegi, które nie mają na celu tylko odmładzania i upiększania nas, ale ułatwiania nam życia i dawania nam większego komfortu. Można wspomnieć choćby o makijażu permanentnym, depilacji laserowej, usuwanie gruczołów potowych, usuwanie blizn i przebarwień. Wszystko po to, byśmy czuli się piękniejsi, młodsi, bardziej atrakcyjni.
Wielu osobom wystarczą jednak zwykłe, podstawowe zabiegi, takie jak manicure, pedicure, peelingi twarzy i ciała. Już dzięki temu czują się lepiej, bardziej zadbanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here