Ile schnie wylewka?

Dzisiejsza technika i nowoczesne materiały budowlane pozwalają na szybkie wybudowanie domu. Zdarza się, że budowa trwa tylko kilka miesięcy. Są jednak elementy, które wymagają odpowiedniego czasu, aby uzyskać najwyższą sprawność. W ich przypadku niezbędne jest odczekanie, aby osiągnęły pożądane właściwości i nie należy podejmować kolejnych prac budowlanych. Do takich elementów niewątpliwie należą wylewki. Konieczne są przestoje w budowie, aby dom zbudowany był solidnie i był trwały. Ile schnie wylewka? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Czas wysychania jest uzależniony w głównej mierze od rodzaju wylewki, jej grubości, warunków pogodowych oraz jej producenta. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednią wentylację, która sprawi, że wylewka wyschnie zdecydowanie szybciej. Rodzaje wylewki są różne. Ile schnie wylewka samopoziomująca? Chodzić po niej można nawet po kilku dniach, ale aby uzyskała odpowiednią twardość potrzeba więcej czasu. Można w łatwy sposób sprawdzić wilgotność wylewki samopoziomującej – do tego potrzebny będzie kawałek gazety, którą układamy na wylewce, a następnie przykrywamy kawałkiem folii. Po kilkunastu godzinach sprawdzamy czy gazeta jest sucha. Jeżeli jest jeszcze mokra, należy dać jej jeszcze trochę czasu na wyschnięcie. Jeżeli dysponujemy wilgotnościomierzem, możemy sprawdzić wylewkę znacznie szybciej.

Gotowa wylewka powinna mieć 2% wilgotności. Jeżeli wylewka jest wilgotna, pod żadnym pozorem nie można nakładać kolejnych warstw pokrycia podłogi. Kolejnym rodzajem wylewki jest strop, który pełni funkcję konstrukcyjną, a więc należy poświęcić dużo uwagi, aby był odpowiednio wykonany. Ile schnie strop żelbetowy? Czas ten, ze względu na grubość i funkcję wylewki jest znacznie dłuższy niż w przypadku wylewki samopoziomującej i wynosi co najmniej 30 dni. Oczywiście to, jak długo będzie schnął strop jest w dużej mierze uzależnione od warunków atmosferycznych.

Jeżeli warunki nie są optymalne, czas wysychania ulega znacznemu wydłużeniu. Niestety nie mamy wpływu na pogodę, możemy jednak zaplanować budowę tak, aby okres wykonywania wylewek wypadał o odpowiedniej porze roku. Jeżeli strop nie zostanie wykonany w odpowiedni sposób, może niestety pękać. Oczywiście jest on uzbrojony za pomocą stali i nie musimy się obawiać, że się zawali. Dlaczego więc tak ważne jest, aby nie zaczynać zbyt szybko kolejnych etapów budowy? Niestety pęknięcia mogą doprowadzić do odsłonięcia drutów zbrojeniowych, które narażone na działanie czynników zewnętrznych mogą rdzewieć. To już poważnie zagraża konstrukcji budynku. Nie warto więc spieszyć się i dać wylewkom czas na uzyskanie pełnej wytrzymałości.

Pamiętajmy, że dom budujemy na długie lata. Często nie możemy się doczekać, kiedy wprowadzimy się do wymarzonych czterech kątów. Im więcej jednak poświęcimy uwagi prawidłowemu wykonaniu poszczególnych elementów budowy, tym nasz dom będzie trwalszy i nie będzie wymagał częstych remontów. Warto więc poczekać chwilę dłużej i być spokojnym o własne bezpieczeństwo i wygodę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here