Grypa żołądkowa

To może się przydarzyć dosłownie każdemu. Bez względu na płeć, wiek, kondycję fizyczną, zwyczaje żywieniowe czy ilość przyjmowanych suplementów diety. Ból brzucha, nudności, wymioty i biegunka. Wszystko na raz lub też jedynie część z wymienionych dolegliwości. Objawy towarzyszą zazwyczaj od paru godzin do paru dni. Nie ważna jest przyczyna- wirus, zatrucie pokarmowe a może coś poważniejszego? Nasz wniosek jest zawsze jeden: to grypa żołądkowa. Ale co to tak właściwie jest? I co wspólnego ma z grypą? Tą ostatnią kojarzymy zwykle z czymś poważnym, w końcu wszędzie słychać slogany przestrzegające jak groźny może być przebieg tej choroby oraz powikłania po niej. Wszyscy ostrzegają, zalecają się chronić, szczepić się przeciwko grypie najlepiej co sezon. Czy to oznacza, że będąc zaszczepionym na grypę unikniemy zachorowania na tak zwaną grypę żołądkową? Odpowiedź brzmi- nie. O ile dolegliwości od strony przewodu pokarmowego w zależności od różnych czynników mogą być poważne o tyle pewne jest, że nie wywołują ich te same wirusy co przyczyniają się do zachorowania na grypę.
Po drugie warto zastanowić się również nad drugim członem tej jakże twórczej nazwy choroby- grypa żołądkowa. Owszem, część z symptomów takich jak ból, nudności czy wymioty wiąże się z żołądkiem, ale nie tylko. W końcu dolegliwości atakują także dalsze części przewodu pokarmowego, przede wszystkim jelita. Być może autor wyrażenia miał na myśli pewien procentowy trunek, po którym można odczuwać wyżej wymienione dolegliwości. Do mnie jednak nie przemawia zbieranie do jednej kupy całej masy dysfunkcji narządów wewnętrznych i nazwanie ich ogółu mianem grypy żołądkowej.
Często nawet nie fatygujemy się aby pójść do przychodni, wyczekać się w kolejce żeby odbyć wizytę u lekarza. Skoro i tak przecież wiemy co nam jest. Wystarczy nam odwiedzić najbliższą aptekę, zakupić jeden z rozsławionych przez media medykamentów i rozpocząć samodzielne „leczenie”. Czasem to wystarczy, lecz nie zawsze jest to racjonalne posunięcie. Wszystko zależy od tego jak długo przebiega choroba. Czy występują wszystkie objawy, ile trwa biegunka i wymioty. Nawet gdy pozbędziemy się złego samopoczucia to nie gwarantuje dobrego stanu naszego zdrowia. Po długotrwałych torsjach i rozwolnieniu możemy być odwodnieni oraz naszemu organizmowi może brakować pewnych minerałów, witamin i elektrolitów. Jelita są siedliskiem dobrych bakterii, które odpowiadają za naszą odporność. Dlatego też po przebyciu tak zwanej grypy żołądkowej możemy być osłabieni i łatwo złapać kolejną infekcję. Należy też zawsze ustalić z lekarzem przyczynę dolegliwości i wykluczyć poważniejsze choroby. Być może nie każdy wie, że dolegliwości od strony przewodu pokarmowego nie są swoistą chorobą, lecz tylko symptomami czegoś co dzieje się z naszym organizmem. Oprócz zatrucia czy wirusa mogą zwiastować także poważniejsze schorzenia różnego pochodzenia. Najważniejsze jest to, żeby nic nie robić na własną rękę tylko skonsultować się z kompetentnym lekarzem. Zagłuszanie problemu nie jest tym samym co jego rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here